През 2024 г. среброто поскъпна с 21% в сравнение с 2023 г., въпреки че изтри сериозен дял от ръста си в последните седмици на годината. Металът започна първата седмица от новата година отново с ръстове, слагайки край на 3-годишния период на консолидация и най-накрая настигайки златото по темп на ценови растеж, пише Investing.com.
Въпреки това, за разлика от златото, среброто не успя да достигне рекордни стойности до голяма степен поради опасенията за икономиката на Китай.
Ще се окаже ли 2025 г. възходяща за метала? Въпреки че може да има някои краткосрочни пречки, прогнозата е, че цената му ще достигне ниво от 35 долара за тройунция и вероятно ще го надскочи с времето.
Един фактор, който задържа цената на среброто през последните месеци, е забавянето на икономиката на Китай - най-големият потребител на злато в света и вторият по големина потребител на сребро след САЩ.
Важното е да се следят внимателно данните от Китай. Ако се появи тенденция на по-силни от очакваното данни, това би означавало, че паричната подкрепа в Китай най-накрая започва да си проправя път в икономиката, което потенциално ще увеличи търсенето на всички видове индустриални и благородни метали.
Очаква се паричната политика в САЩ да остане по-затегната в началото на 2025 г., докато Фед оценява въздействието на политиките на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който скоро ще встъпи в длъжност. Това вероятно ще поддържа доходността по американските облигации висока и щатския долар силен, като и двете са потенциално значими пречки пред поскъпване на златото и среброто. Повишената доходност по облигациите увеличава алтернативните разходи за държане на злато и сребро, а силният долар ги оскъпява за международните купувачи.
Търсенето на сребро обаче ще расте в дългосрочен план. Освен това ролята на среброто като средство за съхранение на стойност остава убедителна на фона на опасенията, свързани с инфлацията и геополитическото напрежение. Търсенето на злато и сребро може да компенсира част от краткосрочната слабост на ключови пазари като Китай.
Докато достигне връх от 34,87 долара, среброто преодоля някои ключови нива на подкрепа в процеса и се премести под няколко пълзящи средни. Възходящият импулс от голяма част от 2024 г. междувременно беше изгубен. Дългосрочната тенденция обаче остава в посока нагоре, липсва само нов възходящ сигнал, тъй като цените се понижиха в някои технически важни области.
Ценовото действие от октомври насам напомня на това от май-август 2024 г., когато металът премина във фаза на многомесечна консолидация, след като цената му скочи до многогодишен връх. Консолидацията приключи около средата на август, което доведе до ново рали преди достигането на рекорда през октомври.
Този път все още не е ясно дали сме достигнали края на коригиращата фаза, но ако и когато това се случи, ще последва подобно рязко възстановяване, потенциално насочено към нивото от 35 долара.
Зоната около 28,8 до 29 долара е ключова зона за подкрепа. Това е мястото, откъдето среброто направи пробив в началото на септември и сега тества тази зона на няколко пъти в рамките на слабата търговия по празниците.
Като алтернатива, ако среброто продължи да поевтинява, тогава следващата голяма техническа зона, достигането на която ще доведе до обръщане, е около 26-26,5 долара. Достигането на тези нива обаче би подкопало бичия импулс и ще даде допълнителна увереност на мечките.
Накратко – среброто е на кръстопът и докато дългосрочната тенденция все още е възходяща, би бил идеален сценарий за биковете, ако видим решително движение обратно над 30 долара в следващите дни.