S&P 500 и Nasdaq Composite отбелязаха ръст в понеделник, подкрепени от поскъпването на акциите на компаниите за чипове и информацията, че бъдещата администрация на избрания американски президент Доналд Тръмп може да е по-малко агресивна от очакваното в политиката си за митата, съобщава Ройтерс.
По данни на CNBC широкият измерител S&P 500 отбелязва ръст с 0,56% и приключи на ниво от 5 975,38 пункта, а Nasdaq Composite нарасна с 1,24%, до 19 864,98 пункта. Индустриалният индекс Dow Jones отчете понижение с 0,06% до 42 706,56 пункта в края на търговията.
Акциите на производителите на чипове бяха сред големите печеливши в сесията, след като Foxconn обяви рекордни приходи за четвъртото тримесечие. Nvidia скочи с 3,4%, затваряйки търговията на рекордна стойност, като акциите ѝ отбелязаха три поредни дни на ръст.
По-голямата част от секторите, включени в S&P 500, завършиха деня с понижение, но комуникационните услуги и технологичните акции отчетоха ръст.
„Виждаме още от това, което се случи миналата година – рали, концентрирано върху най-големите акции“, казва Майкъл Грийн, портфолио мениджър в Simplify Asset Management, цитиран от Ройтерс.
Производителите на чипове получиха тласък от плана на Microsoft да инвестира 80 млрд. долара в разработването на центрове за данни с изкуствен интелект, както и от приходите на Foxconn за четвъртото тримесечие, които надвишават предварителните прогнози.
Производителите на автомобили Ford и General Motors отчетоха печалби, след като публикация в Washington Post, според която бъдещата администрация на новоизбрания президент Доналд Тръмп се е фокусирала върху налагането на мита за всички държави, но само за определени сектори, считани за критични за националната или икономическата сигурност. По-късно Тръмп опроверга информацията.
Акциите на Ford се повишиха с под 1%, а тези на General Motors – с над 3%. Производителите на автомобили се считат за най-уязвими по отношение на анонсираните от Тръмп мита за търговските партньори на САЩ предвид дългите им вериги за доставки.
В очакване на встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари инвеститорите търсят сведения за неговите политики, които като цяло се приемат за благоприятни за корпоративна Америка и за американската икономика.
През седмицата, изпълнена с икономически данни и изказвания на представители на Федералния резерв на САЩ, инвеститорите ще търсят насоки за темпа на облекчаване на паричната политика през тази година. По-късно през седмицата вниманието ще бъде насочено към месечния доклад за работните заплати.
Макар че идеите на Тръмп биха могли да повишат корпоративните печалби и да дадат тласък на икономиката, те също така създават рискове за повишаване на инфлацията. Лиса Кук от Федералния резерв е последният сред редицата политически представители, които които предупредиха, че през новата година инфлационните рискове остават.
В края на днешната борсова сесия доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повиши до 4,6%, а тази по 30-годишните – с 0,02% до 4,84%.
Цените на петрола се понижиха в понеделник в резултат на слаби икономически новини от САЩ и Германия. По-рано през деня цените на суровия петрол бяха на път да затворят на 12-седмичен връх благодарение на по-слабия щатски долар и на зимната буря, която повиши търсенето на енергия за отопление на домовете и предприятията в САЩ.
След като се покачваше в продължение на пет поредни дни, сортът Брент се понижи с 21 цента, или с 0,27%, до 76,30 долара за барел, докато WTI спадна с 40 цента, или с 0,54%, до 73,56 долара.
Златото поевтинява с 0,27% и се търгува на цена от 2647,4 долара за тройунция.