fallback

Пазарните мечки изпаднаха в летаргия - но дали това е причина за тревога?

През тази година средностатистическият стратег очаква индексът S&P 500 да завърши 2025 г. на ниво от 6600 пункта

08:19 | 03.01.25 г.

Отново дойде онзи момент от годината, когато гадателите на Wall Street гледат 12 месеца напред и се опитват да предскажат посоката на американските акции. Миналата година по това време никой, който беше от онази част от пазара, която продава, не смяташе, че акциите ще се представят толкова добре, колкото се случи, поскъпвайки с 23% през 2024 г. Средностатистическият анализатор смяташе, че вероятно цените ще се движат и в двете посоки, а няколко мечи настроени очакваха значителна разпродажба. Същото се отнасяше и за прогнозите за предходната година. Поглеждайки назад, този провал в прогнозите почти изглежда като обратен бичи знак, пише редакторът на Bloomberg Джонатан Ливайн.

Във всеки случай нещо явно се е променило в мисленето на Wall Street. През тази година средностатистическият стратег очаква индексът S&P 500 да завърши 2025 г. на ниво от 6600 пункта, което към момента на писане на статията представлява предполагаем ръст от 12%. По-оптимистичните стратези от последните години се чувстват по-смели, а някогашните мечки в повечето случаи са преминали от другата страна (тазгодишната равносметка предлага само двама стратези, прогнозиращи ниво под 6000 пункта). Като се има предвид изключителната двугодишна серия на S&P 500, това развитие изглежда естествено, макар че то също така сочи нови опасности за инвеститорите през следващата година.

От поведенческа гледна точка всичко това много прилича на склонност към тенденции - позволяваме на скорошни събития да оказват прекалено голямо влияние върху нашите възгледи за бъдещето. Но за по-слънчевите перспективи има и рационална, реална основа и би било грешка да ги отхвърлим като чиста психология.

Манията около генеративния изкуствен интелект от 2022 г. се оказа много повече от краткосрочна реклама, която доведе до капиталови разходи за стотици милиарди долари, а за Nvidia Corp. - до невъобразим досега ръст на приходите. В по-общ план успехът на Великолепната седморка промени начина, по който стратезите по продажбите гледат на работата си. При 33% от теглото на S&P 500 всяка прогноза трябва да включва подробна визия за бъдещето на тези компании: Apple, Microsoft, Nvidia, Amazon.com, Meta Platforms и Tesla. В повечето случаи те са се превърнали в диверсифицирани, доминиращи и ефективни машини за генериране на парични средства, с каквито американските инвеститори рядко са се сблъсквали през живота си. (Tesla е по-скоро отделен случай, с оценка, която се определя повече от историята около компанията, отколкото от реалната ѝ печалба. И все пак главният изпълнителен директор Илон Мъск има доверието на новоизбрания президент Доналд Тръмп - конкурентно предимство, което по същество е безценно.)

В допълнение към Великолепната седморка икономиката на САЩ се очертава като единствен двигател сред развитите пазари. Икономиката е постигнала ръст на производителността, какъвто не е имало от началото на 2000 г. насам, и това води до благоприятни показатели за потреблението и пазара на труда въпреки безбройните прогнози за крах. Като по чудо инфлацията същевременно се забави.

Разбира се, има и нови рискове, които са свързани с това. Първо, когато всички са се вкопчили в оптимистичната история, кой остава да инвестира и да повишава цените? Едва ли сме достигнали точката на пренасищане на инвеститорите, но може би сме малко по-близо. Второ, портфейлите на всички са прекалено фокусирани върху едни и същи акции от Великолепната седморка, а техните оценки са се повишили до такава степен, че вече са намалили стойността на много от суперсилите на компаниите. Анализаторите, които ги покриват, оценяват, че перспективите им за растеж са се понижили от изключителни до просто страхотни. Все още ще е необходим някакъв катализатор, който да предизвика разпродажба - например възстановяване на инфлацията, засилване на търговския сблъсък между САЩ и Китай или настъпване на „зимата“ при изкуствения интелект - но не е възможно рискът да бъде снет напълно.

Питър Березин от BCA Research, най-мечият стратег по данни на Bloomberg, основава пазарната си прогноза на очакването за рецесия в САЩ. Наред с други неща той твърди, че Тръмп може да предизвика търговска война, която да натежи на бизнес инвестициите, и предупреди за потенциално избухване на „бунт на облигационния пазар“ срещу финансираните с дефицит данъчни съкращения. В сценария на Березин тези събития биха могли да се сблъскат с икономика, в която просрочията по кредитните карти и автомобилните заеми вече се увеличават. „Аз не съм вечен песимист; това е наистина първият път в кариерата ми, когато съм наистина откровено мечи“, каза ми Березин. „Пазарът има нужда да чуе по-трезв мечи глас, защото те са голяма рядкост в наши дни.“

Важно е да не забравяме, че 12-месечните прогнози за акциите са просто обосновани предположения. Стратезите с право са научили, че акциите обикновено вървят нагоре, а средната прогноза в данните на Bloomberg е винаги положителна. Но средната прогнозна точка рядко е особено проницателна и често се оказва пълен провал.

Като пример можем да посочим, че средно стратезите бяха сравнително оптимистично настроени по време на спукването на дотком балона и преди финансовата криза от 2008 г. Неотдавна те очакваха сравнително добра година на мечия пазар през 2022 г. и не успяха да предвидят годините на възход през 2023 и 2024 г. Стратезите просто нямат кристални топки и със сигурност не могат да предвидят рецесии или пандемии. Те са съвкупност от хора, които се опитват да се справят с невъзможна задача. Това не означава, че не разполагат от знания и техните анализи са полезни, особено идеите им за управление на риска, разпределение на активите и нови инвестиционни теми. Що се отнася до самите цели, те в повечето случаи са само част от по-широкия пъзел на пазарните настроения.

Като се има предвид всичко, логичният отговор е да останете ангажирани, но да хеджирате залозите си с някаква комбинация от облигации, опции и по-малко волатилни американски акции. Обикновено акциите вървят нагоре, а и все още има какво да се желае в настройката за 2025 г. Но ако има нещо, което последните няколко години ни показаха, то е, че пазарът винаги е способен да направи невъобразимото, така че трябва да запазим разума си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:07 | 03.01.25 г.
fallback
Още от Пазари виж още