Редица водещи индекси на някои от най-големите фондови борси по света отбелязаха силно представяне през 2024 г. Въпреки опасенията около войните в Близкия изток и Украйна, свиването на икономиката на Германия и падането на правителството в Берлин, хаосът около френския бюджет и политическите сътресения в Париж, както и икономическото забавяне в Китай, инвеститорите натрупаха значителни печалби.
Така например индексът MSCI ACWI, отразяващ представянето на фондовите пазари в 23 държави с развити икономики и 24 страни с нововъзникващи пазари по целия свят, който обхваща приблизително 85 на сто от глобалните възможности за инвестиране в акции, е напът да регистрира втори пореден годишен ръст с повече от 17 на сто.
Основа причина за това се явяват индексите на Уолстрийт, тласнати нагоре най-вече от развитието на изкуствения интелект и стабилния икономически растеж на САЩ, които привлякоха повече глобален капитал в американски активи и повишиха курса на щатския долар с 6 на сто спрямо останалите основни световни валути през 2024 г., посочва Ройтерс.
САЩ
Очаква се водещите борсови индекси в Ню Йорк да приключат годината на рекордни нива. Широкият борсов индекс S&P 500 нарасна с около 24 на сто от началото на годината, като успя да отбележи рекордни нива на затваряне в 57 търговски сесии, или през всеки месец, с изключение на април и август, според данни на S&P Dow Jones Indices.
Това e втори пореден годишен ръст с повече от 20 на сто за S&P 500, което се случва за първи път от 1997-1998 г.
През 2022 г. S&P 500 спадна с 20 на сто.
Най-много тази година поскъпнаха книжата на софтуерната компания за анализ на данни Palantir Technologies – с почти 350 на сто. На второ място остана базираната в Тексас компания за търговия и производство на електроенергия Vistra, чиито акции нараснаха с 263 на сто. Челната тройка допълва Nvidia, като акциите на технологичната компания тази година наддадоха с над 177 на сто.
В същото време индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отбелязва ръст с 13 на сто през годината. Това е най-доброто представяне на Dow Jones и S&P 500 от 2021 г. насам.
Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq скочи най-значително на Уолстрийт през 2024 г. - с почти 30 на сто. Индексът расте за пето поредно тримесечие, което е и най-продължителната му тримесечна възходяща серия от 2021 г.
Развитието на изкуствения интелект и неговото потенциално засилване на производителността доведоха до значително повишаване на капитализацията на т. нар. "Великолепна седморка" от най-големите американски технологични компании - Apple, Nvidia, Alphabet, Amazon, Meta Platforms, Microsoft и Tesla.
Така производителят на телефоните iPhone е напът да приключи годината като най-ценната компания в света с капитализация от 3,81 трилиона долара. На второ място се нарежда Nvidia (3,36 трлн. долара), а на трето – Microsoft (3,15 трлн. долара).
Европа
Сред водещите европейски фондови пазари основният индекс на Франкфуртската фондова борса DAX се увеличи с най-много тази година - с почти 19 на сто. В рамките на две години - от януари 2023 г. насам индексът на 40-те най-големи борсово търгувани дружества в Германия расте с 43 на сто.
Най-значителен растеж на акциите сред германските компании, а и като цяло сред тези в Европа, през 2024 г. регистрира енергийното дружество Siemens Energy - с над 300 на сто, възстановявайки се от срива през 2023 г., който бе вследствие от затруднения при бизнеса с вятърни турбини на компанията.
Увеличението на разходите за отбрана в Европа помогна на оръжейната компания Rheinmetall да удвои стойността си през 2024 г.
Тези силни резултати компенсираха лошото представяне на някои основни сектори на германската икономика, пише Bloomberg.
Германските автомобилни акции бяха засегнати от намаляващото потребителско търсене и нарастващата конкуренция от страна на китайските производители на електрически превозни средства. Книжата на Volkswagen, Porsche и BMW претърпяха загуби с по 20 на сто и повече.
Акциите на германския фармацевтичен и агрохимичен гигант Bayer спаднаха най-значително - с 43 на сто, тъй като дружеството е изправено пред съдебни битки на фона на усилията си за възстановяване.
Водещият борсов индекс във Франция CAC 40 отслабна с почти 3 на сто през 2024 г.
Очаква се FTSE 100 в Лондон да се повиши с близо 5 на сто, а общоевропейският индекс STOXX 600 - с 5,4 на сто.
Азия
Борсовите индекси в Тайван са най-силно представящите се сред основните азиатски пазари през 2024 г. Местните компании за чипове на фона на силното търсене на хардуер и софтуер, свързано с изкуствен интелект, тласнаха нагоре тайвнаските акции, според заключенията на експертите на компанията за финансови услуги Мorningstar.
Водещият индекс Taiex скочи с 28 на сто тази година, докато азиатските пазари като цяло спечелиха позиции, подкрепени от падащите лихвени проценти в световен мащаб.
В същото време японският водещ индекс Nikkei 225 скочи с 19 на сто.
Китайските акции регистрираха първия си годишен ръст след безпрецедентен тригодишен спад.
Индексът на най-големите компании, регистрирани в Шанхай и Шънджън - CSI 300 се повиши с 14,7 на сто тази година, прекъсвайки поредица от загуби, започнала през 2021 г. заради пандемията от Covid-19, проблемите в сектора на имотите и слабото потребителско доверие.
Индексът Shanghai Composite е нагоре с 12,8 на сто тази година, прекратявайки двугодишен спад.
Хонконгският Hang Seng затвори годината с ръст от 17,7 на сто. Това сложи край на четири последователни години на загуба за индекса.
С ръст от средно 34,7 на сто акциите на банките водеха печалбите в континентален Китай тази година, тъй като ценните книжа на четирите най-големи държавни банки достигнаха многогодишни върхове.
Акциите на производителите на чипове в Китай също поскъпнаха, като борсовата им оценка се увеличи с 53,9 на сто. Местните инвеститори увеличиха дяловете си в китайските производители на полупроводници на фона на затягането на ограниченията за чипове от страна на САЩ.
Австралийският S&P/ASX е нагоре с 7,49 на сто, което е най-големият годишен растеж на индекса от 2021 г. За последните две години ръстът му е с 15,92 на сто.
В Южна Корея индексът KOSPI обаче приключи годината със спад от 9,6 на сто. Южнокорейският индекс отслабва в продължение на шест последователни месеца. Последният път, когато бенчмаркът претърпя толкова продължителен спад, беше по време на световната финансова криза през 2008 г.
(БТА)