Основните щатски борсови индекси започват последната сесия за годината с леки промени спрямо предходния ден, докато инвеститорите гледат с оптимизъм към новата година и предстоящите лихвени понижения от страна на Федералния резерв на САЩ, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредва с 0,18 на сто до 42 648,39 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отчита ръст от 0,10 на сто до 5912,92 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite запазва ниво от 19 486,17 пункта.
Очаква се S&P 500 да запише впечатляващия 24-процентен годишен ръст, подкрепен от ентусиазма сред трейдърите относно икономическите перспективи и ралито при акциите на разработчиците на изкуствен интелект (AI).
За момента Dow се насочва към годишен ръст от 13%, а Nasdaq ще отбележи впечатляващите 30%.
Ентусиазмът около изкуствения интелект и неговото потенциално повишаване на производителността осигури значителен възходящ тласък за индексите на Wall Street. Той предостави пространство за ценови ръст при акциите на „Великолепната седморка“, издигайки Nvidia и Apple до нови върхове. Именно силното представяне на технологичните гиганти издигна основните индекси до рекордно високи нива.
Междувременно победата на Доналд Тръмп на президентските избори в началото на ноември помогна за подхранването на ралито през последните два месеца. Федералният резерв намали своя основен лихвен процент с един процентен пункт от септември насам, подкрепяйки твърденията, че икономиката на САЩ може да поддържа добър растеж.
Основни бенефициенти от победата на Тръмп се оказаха акциите на големите инвестиционни банки на Wall Street, като книжата на JPMorgan и Goldman Sachs се насочват към годишни ценови ръстове от съответно 42% и 49%.
Цената на книжата на Tesla, чийто изпълнителен директор Илон Мъск стана основен поддръжник на Тръмп, поскъпват за годината с 67%.
Междувременно биткойнът се представи дори по-добре от фондовия пазар, прибавяйки 124% към стойността си за цялата 2024 г.
За последно тримесечие Nasdaq и S&P прибавят съответно 7,5% и 2,8% и са напът да запишат пето поредно положително тримесечие – за първи път от 2021 г. От друга страна, Dow напредва за периода с едва 0,9%, като вероятно ще запише четвърто поредно тримесечие на растеж.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава съответно до 4,523% и 4,741 на сто.
Доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, записва ръст от 0,12% до 108,26 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент се покачва с 0,47% до 74,34 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпват с 0,56% до 71,39 долара за барел.
Златото изтрива 0,6% от стойността си като се търгува при цена от 2628,2 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:10 ч. българско време.