fallback

Кои са най-печелившите и най-губещите европейски акции за 2024 г.?

Интересът на инвеститорите привлякоха отбранителни, биотехнологични компании и банки

20:19 | 31.12.24 г.

Банковият, отбранителният и биотехнологичният бяха сред най-печелившите сектори в индекса Stoxx Europe 600 през 2024 година. Предимно големите компании успяха да задържат индекса "над водата", докато малките бизнеси - особено в Германия, изпитват затруднения заради високата инфлация и намалената покупателна способност. Това коментира Александър Александров, пазарен анализатор, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

Siemens Energy e първа в индекса, като книжата ѝ отбелязаха ръст от 320% от началото на годината до 30 декември, а само преди година - през 2023 г., компанията търсеше подкрепа от правителството. "Забележителният ръст се дължи основно на "изключително завишеното търсене на електроенергия, особено чиста, вследствие на развитието на изкуствения интелект, който има нужда от огромно количество бази данни и захранване", каза Александров.

„Листването тази година на конкурент на Siemens Energy (SE) - Vernova, подразделение на General Electric, също може да е помогнало, като е привлякло вниманието на инвеститорите към германската компания, която бе силно подценена", допълни анализаторът. Ръстът на SE показва обръщане на тенденцията за разпродажби в сектора на зелена енергия, добави той. Акцията е близо до върховете си от тази година и има още потенциал за ръст, базирано на огромния обем поръчки и очаквания за резултатите.

Второ място по ръст зае норвежката отбранителна компания Kongsberg, чиито акции поскъпнаха със 179%. Компанията откри три нови завода и подписа големи договори с правителствата на САЩ и Австралия. "Kongsberg системно показваше добри резултати, а секторът като цяло става приоритетен", коментира Александров. 

Сферата на биотехнологиите също привлече интереса на инвеститорите, като белгийската UCB записа ръст от 142%. Компанията разработва лекарства за кожни заболявания и показва много добри резултати от изследванията в сравнение с големите си конкуренти.

Имаше и големи губещи през 2024 г. в Европа. Акциите на германската компания HelloFresh, която произвежда комплекти за хранене, се сринаха с 66%, макар че вече показва признаци на възстановяване през втората половина на годината. Ако потребителите превъзмогнат инфлационните си очаквания и задържат нивата на харчене, може да има и по-сериозно завръщане на акциите на компанията през 2025 г., смята Александров.

Европейските технологични компании бяха засенчени от големите си американски и азиатски конкуренти въпреки голямото търсене на чипове. Това се отрази на бизнеси като германския производител на полупроводници Aixtron, чийто акции поевтиняха с 63%, след като постоянно публикуваше слаби резултати след добрата 2023 г.

"Банковият сектор и отбранителният определено остават на радара за 2025 г., също така ще наблюдавам биотехнологиите. Определено ще избягвам автомобилния сектор, който ще продължи да изпитва затруднения в лицето на своите китайски конкуренти, които правят нещо като дъмпинг. Отчасти [ще следя] и енергийния сектор в Европа, тъй като той беше пострадал и има поле за възстановяване, но всичко ще зависи от геополитическото напрежение и правилното управление на капиталите на европейските компании, които към момента са с доста по-добри метрики от американските, но и печелят доста по-малко", каза анализаторът.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Разговорът не е препоръка за вземане на инвестиционно решение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:19 | 31.12.24 г.
fallback
Още от Пазари виж още