fallback

Рекордните над 1 трлн. долара са насочени към американски ETF-и през 2024 г.

След слабата 2023 г. активите в САЩ станаха по-предпочитани през тази година, в която по-широкият индекс S&P 500 добави около 25%

17:38 | 30.12.24 г.
Автор - снимка
Редактор

Инвеститорите са насочили над 1 трлн. долара към базирани в САЩ борсово търгувани фондове (ETF) през 2024 г., с което са счупили предишния рекорд, поставен преди три години, пише The Wall Street Journal.

Wall Street смята, че 2025 г. ще е още по-добра за сектора.

След слабата 2023 г. активите в САЩ станаха по-предпочитани през тази година, в която по-широкият индекс S&P 500 добави около 25%. Дългосрочните тенденции също играят роля, тъй като инвеститорите разширяват дългогодишната практика на замяна на вложенията във взаимни фондове с ETF-и, които имат по-добри данъчни предимства и се търгуват по-лесно.

Общите активи в базирани в САЩ ETF-и достигат рекордните 10,6 трлн. долара в края на ноември, според месечните данни на ETFGI. Това представлява ръст от над 30% от началото на 2024 г.

„Инвеститорите очевидно имаха доверие през тази година“, каза Брайън Хартиган, ръководител на ETF и индексни инвестиции на Invesco. „Настроението беше рисково“, добавя той.

Набъбващите активи на ETF донесоха неочаквани печалби за гигантите на Уолстрийт, включително BlackRock, които отчетоха сериозни такси за управление тази година. Акциите на компанията достигнаха рекордни нива. Годината беше добра и за по-малките мениджъри на активи, които се специализират в активно управлявани ETF стратегии. Най-големите фондове от S&P 500 оглавяват класацията за приток на инвестиции, както обикновено. QQQ на Invesco, който проследява технологичния индекс Nasdaq 100, е непосредствено след тях, като е привлякъл повече от 27 млрд. долара свежи пари до средата на декември. Това е впечатляващо число, след като QQQ привлече само 7,3 млрд. долара през 2023 г., казва Хартиган.

Инвеститорите са били особено оптимистични през седмиците след избирането на Доналд Тръмп за президент, като са поставили месечен рекорд от 164 млрд. долара инвестиции в ETF през ноември. Мнозина се надяват евентуалното очаквано намаляване данъци и разхлабване на регулации да разпалят допълнително и без това горещия фондов пазар по време на втория мандат на Тръмп, който започва през януари 2025 г.

ETF-и с фиксиран доход, които съставляват по-малък дял от пазара в сравнение с фондовете за акции, също имаха силна година. Те се възползваха, тъй като инвеститорите се опитаха да заключат повишената доходност, след като Федералният резерв на САЩ започна да понижава лихвите.

Потоците към фондовете за акции са над два пъти по-големи от тези към фондовете с фиксиран доход до края на ноември. Фондовете за облигации същевременно отчетоха ръст с по-бързи темпове в сравнение с началните им активи. Тазгодишният приток представлява почти 20% от общите активи под управление в началото на годината.

С настъпването на последното тримесечие на годината е ясно, че акциите в САЩ са водещ актив. Доминират фондовете, които купуват американски акции, което намалява потоците към фондове с международни акции. През ноември 97% от нетните постъпления към фондовете за акции са отишли ​​в САЩ.

„Има много изобилие и вълнение около тази идея за изключителността на САЩ по отношение на икономическия растеж, печалбата и представянето“, казва Матю Бартолини, ръководител изследвания на SPDR Americas.

Има риск обаче инвеститорите, които преследват доходност през годината, да са се фокусирали прекалено много върху области като Big Tech и американските компании с голяма капитализация, според Бартолини.

Друга стратегия на пазарите, която се радва на растеж, е активното управление на активи, базирано на опции. Активно управляваните фондове обикновено използват стратегия, базирана на опции, за да намалят нестабилността и да генерират доход за акционерите.

Около 48 млн. опционни договора са сменяли собствениците си среднодневно тази година, което е рекорд от 1973 г. насам, според Options Clearing Corp. Това е с 9% повече от миналата година и ще отбележи петата поредна година на нови върхове.

Опциите традиционно се използват от професионалните инвеститори за защита на портфейлите от риск. Сега те станаха изключително популярни сред начинаещите търговци, които искат да увеличат своите залози, особено на изключително волатилни акции.

Много анализатори очакват подобни рискови сделки да продължат да се увеличават.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:38 | 30.12.24 г.
fallback
Още от Пазари виж още