fallback

Уолстрийт очаква златото да продължи да поскъпва през 2025 г.

Анализатори от JPMorgan, Goldman Sachs и Citigroup определят целева цена за благородния метал от 3 хил. долара

11:28 | 30.12.24 г.

Малко инвестиции се представиха по-добре през 2024 г. от златото, което приключва най-добрата си година от 2010 г. насам и с една от най-големите печалби в историята. Уолстрийт прогнозира, че цените ще се повишат още през 2025 г.

Благородният метал поскъпва с 27% през 2024 г. до 2617,20 долара за тройунция, пише The Wall Street Journal. За сравнение, широкият американски борсов индекс S&P 500 се повишава с 25%, а технологичният Nasdaq Composite добавя 31%.

Фючърсите върху златото удариха рекорд преди президентските избори в САЩ, но оттогава поевтиняват леко. Това обаче се очакваше, тъй като инвеститорите, които бяха напрегнати заради резултатите от вота, се насочиха обратно към по-рискови активи.

Анализатори от JPMorgan, Goldman Sachs и Citigroup определят целева цена за златото от 3 хил. долара.

До каква степен Федералният резерв на САЩ ще намали лихвите, предстои да видим. Инвеститорите очакват още две намаления през 2025 г. Колкото по-ниски са лихвите, толкова по-ниска е алтернативната цена на притежаването на злато, което не носи лихва или дивиденти.

Анализаторите очакват част от 6,7-те трлн. долара, държани във фондове на паричния пазар, да попаднат в борсово търгувани фондове върху златото, като SPDR Gold Shares, тъй като инвеститорите се разочароват от намаляващата доходност на кеша.

Големи и малки инвеститори са склонни да се насочват към златото при изостряне на конфликти. През 2025 г. има такива предпоставки заради войните в Близкия изток и Украйна и обещанията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да ескалира търговските спорове с Китай и други страни.

Перспективата инфлацията да избухне отново също изнервя инвеститорите.

Инвеститорите в Китай са особено ентусиазирани да купуват злато напоследък предвид спада на икономиката и акциите, както и заплахите на Тръмп да наложи мита върху китайския износ за САЩ.

Централните банки по света, особено в страни, които имат обтегнати отношения със Запада, също активно купуват злато. По-конкретно, Китай е мощен източник на търсене, като официалните златни резерви са се увеличили повече от три пъти в сравнение с 2008 г., според Goldman Sachs.

Западните санкции срещу Русия заради войната в Украйна накараха някои централни банки да се откажат от активи, базирани на долари. Вместо това те държат повече от резервите си под ръка и в злато.

Според анализаторите на Goldman санкциите срещу Русия „белязаха ясна повратна точка, като накараха много централни банки на нововъзникващите пазари да преосмислят какво е безрисково“.

Според резултатите от проучване на Световния съвет по златото сред централни банкери 29% са заявили, че възнамеряват да увеличат златните резерви през следващите 12 месеца – най-голям дял, откакто се провежда проучването (2018 г.).

Забавянето на икономическата активност, като това, което би се очаквало при търговска война с Китай, всъщност не удря търсенето на злато по начина, по който би засегнало други благородни метали с индустриална употреба, като среброто и платината.

Ралито на златото обикновено е дълготрайно. През пет от последните шест години, в които фючърсите на златото са се повишили с най-малко 20%, цените се повишават отново през следващата година. През тези години средното увеличение е било над 15%, според анализаторите на Citi.

Единствената година, в която златото поевтинява след година с над 20% ръст на цената, е през 2021 г., когато цените паднаха с 3,6%, след като нараснаха с около 25% през 2020 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:30 | 30.12.24 г.
fallback
Още от Пазари виж още