Пътят за глобалните акции през 2025 г. няма да е гладък. Перспективите са положителни, но предизвикателствата и несигурността ще продължат.
Investing.com разглежда девет потенциални изненади – както положителни, така и отрицателни – които биха могли значително да повлияят на пазарите през 2025 г.
Според медията една от най-големите изненади през 2024 г. е цената на биткойна, която надвиши 100 хил. долара. Отделно 11 биткойн спот борсово търгувани фонда (ETF) бяха одобрени от американската Комисия за ценни книжа и борсови операции (SEC) още през януари. От старта си те са привлекли над 40 млрд. долара нетни потоци и техните натрупани управлявани активи са почти толкова големи, колкото на златните ETF.
Очертава се през 2025 г. да заработи и най-приятелската към криптоактивите администрация в САЩ.
Намаляването на инфлацията беше постоянна тенденция през 2024 г., но последните данни показват, че ръстът на потребителските цени в САЩ е по-устойчив от очакваното. През октомври предпочитаният от Фед показател за инфлацията – основният индекс на потребителските цени, се повиши до 2,8%, което е най-високото му ниво от април.
Камала Харис освен това влезе ударно в битката за Белия дом заради опасенията за здравето на Джо Байдън. Знаем какво се случи след това - Доналд Тръмп оцеля след опит за убийство и със силната подкрепа на Илон Мъск постигна убедителна победа на президентските избори в САЩ.
Федералният резерв се противопостави на очакванията за значителни намаления на лихвените проценти, като възприе по-малко скромна позиция поради устойчивостта на американската икономика и пазара на труда.
Златото се търгува на близо 2700 долара въпреки нарастващата реална доходност и по-силния долар. Пазарната стойност на S&P 500 нарасна с 10 трлн. долара тази година, водена от акциите от групата на т.нар. „Великолепна седморка“. Доходността по френския дълг се изравни с тази на Гърция. Руската рубла рязко поевтиня, а аржентинската икономическа „шокова терапия“ на Хавиер Милей взе, че даде резултати. Аржентински ETF е най-добре представящият се през 2024 г.
И така, какви изненади ни очакват през 2025 г.? Някои от сценариите са много малко вероятни, други обаче е много вероятно да видим осъществени.
Тръмп 2.1
Подновеният фокус на Доналд Тръмп върху митата сигнализира за сеизмична промяна, която може да предефинира глобалния икономически пейзаж и да засегне не само САЩ, но и всяка взаимосвързана икономика. Визията Тръмп 2.0 включва всеобхватни мита от 10% до 20% върху целия внос и 60% специално върху вноса от Китай.
Какво обаче би станало, ако опасенията относно инфлационните ефекти на митата го подтикнат да възприеме по-помирителен подход с търговските партньори и пренасочване към Тръмп 2.1?
Възможен е следният сценарий: след като наложи нов кръг от мита в първите дни на своето президентство, Доналд Тръмп може да започне разговори с Китай относно широко търговско споразумение между двете най-големи икономики в света. Този път Китай би бил по-отворен към отстъпки заради слабия икономически растеж и структурните предизвикателства пред сектора на имотите - за разлика от първия мандат на Тръмп през 2017 г.
Китай вече започна да се опитва да балансира растежа си и да се преориентира към фокус върху вътрешното търсене. Търговско споразумение със САЩ би могло да послужи за осъществяването на тази цел. Китай също е в по-добра позиция, тъй като намали зависимостта си от износа на САЩ. Търговският баланс на страната с останалия свят, с изключение на САЩ и ЕС, сега е еквивалентен на търговския баланс само със САЩ.
Пазарът на акции в Китай освен това възвръща привлекателността си за американските институционални инвеститори, като се възстанови след продължителен период на слабо представяне.
Впримчена в упорита инфлация и слаб растеж икономика на САЩ
Имиграционната политика на новата американска администрация вероятно ще подкрепи удържането на ниската безработица в САЩ на фона на стабилния ръст на заплатите. Междувременно китайската икономика може да покаже признаци на неочаквано възстановяване, което ще тласне цените на суровините нагоре и ще предизвика постепенно, но стабилно възстановяване на цените на петрола. Така инфлацията ще остане упорито висока над целта на Федералния резерв, което би усложнило плана за намаляване на лихвите.
Продължително високите лихви биха натежали на вътрешния растеж през втората половина на годината. Таза задържащата се упорита инфлация на фона на бавен икономически растеж ще започне да намалява маржовете на печалба на американските компании и ще тласне S&P 500 в територия на дълбока корекция.
Ако този сценарий се реализира, в края на 2025 г. САЩ могат да изпаднат в рецесия и бюджетният дефицит може да се изтласка над 10% от БВП. В отговор на скока в емитирането на държавни ценни книжа кредиторите биха поискали по-висока доходност и лихвата по 10-годишните облигации може да се повиши до 5,5%.
Една такава ситуация би повишила предизвикателствата пред класическия портфейл 60/40 през втората половина на годината, а акциите и облигациите ще претърпят спад. Така през четвъртото тримесечие Федералният резерв може да прекрати количественото затягане и за кратко рестартира количественото облекчаване в нарушение на обещанието си да се придържа към целта за инфлацията.
Административните корекции в САЩ се разпространяват по света
През януари Илон Мъск и Вивек Рамасвами ще започнат да осъществяват реформите си в рамките на Министерството на правителствената ефективност (DOGE). Двамата вече обявиха, че планират да сложат край на дистанционната работа за държавни служители, с което се надяват да предизвикат вълна от доброволни напускания, подобно на неотдавнашната позиция на Dell относно дистанционната работа.
Изненадващо би било, ако повече правителства по света решат да последват стъпките на САЩ и Аржентина. Стремежът към ефективност и намаляване на разходите не се ограничава само до правителството; компаниите по света започват да прилагат своя вътрешен еквивалент на DOGE, за да подобрят производителността и да намалят лихвите по облигациите.
В Европа тези мерки биха довели до вълна от социални вълнения.