fallback

Пазарите през 2024 г.: Инвеститорите се съсредоточиха върху САЩ

Световните пазари навлизат в 2025 г. все по-изложени на тенденциите в Америка, което се превръща в рисков фактор заради политиките на Тръмп

10:30 | 23.12.24 г.

Пазарите, които започнаха 2024 г. с очаквания на инвеститорите, че глобалното рали на акциите ще спре, твърдо се противопоставиха на тези прогнози. Бързите намаления на лихвените проценти в САЩ доведоха до ръст при държавните облигации и пренаредиха валутните пазари.

Световните акции са готови за втори пореден годишен ръст от повече от 17%, без да се притесняват от войните в Близкия изток и Украйна, икономическото свиване и колапса на правителството в Германия, френския бюджетен хаос и забавянето на Китай, пише Ройтерс.

Това се случва най-вече благодарение на втората година на печалбите за акциите на Уолстрийт. Треската за изкуствения интелект и стабилният икономически растеж насочиха повече глобален капитал към американските активи и повишиха долара със 7% спрямо други валути през 2024 г.

След като Доналд Тръмп си осигури втори мандат като президент на САЩ, трейдърите се съсредоточиха върху плановете на новоизбрания президент за намаляване на данъците и дерегулация. Проектополитиките на Тръмп доведоха до 128% годишно поскъпване на биткойна.

Световните пазари навлизат в 2025 г. все по-изложени на тенденциите в САЩ - рисков фактор, който се прояви, след като Федералният резерв разбуни пазарите този месец, като занижи очакванията си за намаленията на лихвите през годината. Това е заради по-слабите данни за работните места в САЩ и изненадващо повишаване на лихвените проценти в Япония в средата на годината, което оказва натиск върху деноминираните в долари активи.

Междувременно инвеститорите в дългови инструменти стават все по-загрижени относно предложените от Тръмп търговски мита, които могат да подхранят инфлацията. Те се страхуват и заради прекомерния дълг на САЩ, който би могъл да разтърси пазара на американски държавни ценни книжа на стойност 28 трлн. долара и да предизвика и по-сериозни сътресения на широкия пазар на държавни облигации.

Американският широк борсов индекс S&P 500 нараства с 24% през 2024 г. след подобен скок през 2023 г., което е най-силната му двугодишна серия от 1998 г. насам.

Акциите на производителя на чипове Nvidia поскъпват с над 170% през 2024 г., а на производителя на електромобили Tesla – с 69%. Същевременно експозицията на инвеститорите към американските акции достигна рекордни нива през декември.

Общана стойност на т. нар. Великолепна седморка на американските технологични гиганти представлява около една пета от световния индекс на акции на MSCI, според Schroders. Това повишава нивата на пазарна заплаха, ако печалбите им или технологията за изкуствен интелект разочароват инвеститорите.

Еврото поевтинява с над 5% спрямо долара през 2024 г., а европейските акции се представиха по-зле в сравнение с тези в САЩ от поне 25 години насам. След четири намаления на лихвите на Европейската централна банка (ЕЦБ) икономиката на еврозоната забавя спада и някои експерти прогнозират възстановяване на Европа през 2025 г.

Шансовете някой международен пазар да се съживи, ако САЩ се поколебаят, обикновено са малки. Златото поскъпва с 24% през 2024 г., тъй като инвеститорите не намериха други активи за диверсификация.

Страховете от митата в САЩ и силата на долара удариха особено силно валутите на нововъзникващите пазари, което влоши загубите за изпитващите затруднения държави. Валутите в Египет и Нигерия поевтиняха с около 40% спрямо долара след девалвация, а бразилският реал отслабна с повече от 20%, тъй като притесненията относно държавния дълг и разходите се засилват.

Малайзийският рингит е сред малкото валути на развиващи се държави, които поскъпват през 2024 г. – с около 2%. Сред най-добре представилите се валути на развиващи се икономики южноафриканският ранд, хонконгският долар и израелският шекел останаха почти без промяна през годината.

„Продължаваме да сме предпазливи по отношение на валутите на нововъзникващите пазари и основната причина за това е търговската война на Тръмп“, казва Ариф Джоши, съръководител дълг на нововъзникващите пазари в Lazard Asset Management.

Китайските акции имаха бурна година, като поскъпнаха с почти 16% за една седмица през септември, след като Пекин сигнализира готовността си да стимулира отслабващата икономика. Оттогава пазарите в Китай отбелязват дълбоки седмични спадове.

Инвеститорите, които се задържаха в Китай през 2024 г., бяха възнаградени с 14,5% годишна печалба, но мнозина очакват краткосрочният цикъл на бум и спад да продължи. Това ще разстройва пазарите в Европа и Азия, докато Пекин не предприеме директни действия за стимулиране на икономиката.

Лихвените проценти паднаха в големите икономики през 2024 г., но инвеститорите в облигации претърпяха годишни загуби, след като ценообразуваха по-големи облекчения на паричната политика, отколкото централните банки в крайна сметка предоставиха, тъй като инфлацията остана по-нестабилна от очакваното.

Доходността по 10-годишните съкровищни ​​облигации на САЩ се повиши с приблизително 60 базисни пункта през 2024 г., доходността по 10-годишните облигации на Великобритания скочи със 100 базисни пункта, а доходността по 10-годишните германски облигации добави 16 базисни пункта.

В Япония, където лихвените проценти се повишиха два пъти тази година, тъй като инфлацията се ускори, доходността по 10-годишните облигации добави 45 базисни точки в най-големия си годишен скок от 2003 г. насам.

2025 г. изглежда предизвикателна за пазарите на облигации, които не са сигурни как политиките на Тръмп ще повлияят на Федералния резерв на САЩ. Сътресенията с френските облигации през ноември също са сигнал, че облигационерите са готови да наказват правителствата заради вземането на прекомерни заеми.

Печалбите на инвеститорите в облигации през 2024 г. дойдоха от някои от най-рисковите пазари, например Ливан, където инвеститорите се възползваха от конфликта и отслабването на групировката „Хизбула“.

Една амбициозна програма за реформи и перспективата за завръщането на Тръмп в Белия дом от началото на 2025 г. осигуриха 100% възвръщаемост на доларовите облигации, емитирани от Аржентина, чийто лидер Хавиер Милей има близки връзки с новоизбрания президент на САЩ. Залаганията, че Тръмп може да сложи край на войната на Русия в Украйна, възвърнаха над 60% от стойността на украинските облигации.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:30 | 23.12.24 г.
fallback
Още от Пазари виж още