Цената на петрола се понижава в петък поради опасения за ръста на търсенето през 2025 г., особено в най-големия вносител на суров петрол Китай, което води до поевтиняване на световните бенчмаркове с близо 3% в края на седмицата.
Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 0,41%, до 72,58 долара за барел, а тези върху американския West Texas Intermediate (WTI) - с 0,46%, до 69,06 долара за барел.
Китайската държавна рафинерия Sinopec посочва в годишната си енергийна прогноза, публикувана в четвъртък, че вносът на суров петрол в азиатската страна може да достигне своя връх още през 2025 г., а потреблението - през 2027 г.
„Бенчмарковите цени на суровия петрол се намират във фаза на продължителна консолидация, тъй като пазарът се насочва към края на годината, натоварен от несигурността в ръста на търсенето“, заяви пред Ройтерс Емрил Джамил, старши специалист по проучванията в LSEG.
Той допълни, че Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ (ОПЕК+) ще се нуждаят от дисциплина впредлагането, за да повишат цените и да успокоят напрежението на пазара заради непрекъснатите ревизии на прогнозите за ръста на търсенето. Групата наскоро намали прогнозата си за ръст на световното търсене на „черно злато“ през 2024 г. за пети пореден месец.
Междувременно поскъпването на долара до двугодишен връх натежава върху цените на петрола, след като Федералният резерв на САЩ даде знак, че ще бъде предпазлив по отношение на намаляването на лихвените проценти през 2025 г.
По-силният долар оскъпява „черното злато“ за притежателите на други валути, а по-бавният темп на намаляване на лихвените проценти може да забави икономическия растеж и да намали търсенето.
J.P. Morgan очаква, че петролният пазар ще премине от равновесие през 2024 г. към излишък от 1,2 млн. барела дневно през 2025 г. Банката прогнозира, че ръстът на добива извън ОПЕК+ ще се увеличи с 1,8 млн. барела дневно през 2025 г., а добивът на ОПЕК ще остане на сегашните нива.
В ход, който би могъл да свие доставките, страните от Г-7 обмислят начини за затягане на ценовия таван за руския петрол, например с пълна забрана или чрез намаляване на ценовия праг, съобщи в четвъртък Bloomberg.
Москва заобикаля наложения през 2022 г. таван от 60 долара за барел, използвайки своя „сенчест флот“ от кораби, към който Европейският съюз (ЕС) и Великобритания насочиха допълнителни санкции през последните дни.
*Данните са актуални към 9:00 ч. българско време.