На Wall Street всички имат мнение за неутралния лихвен процент. За някои той е 3,3%, а за други е 4,5%, а за трети - 2,4%. И така нататък, по цял ден, пет дни в седмицата.
Истината обаче е, че никой не знае какво е неутрална ставка, пише Bloomberg.
Разбира се, трейдърите знаят каква е дефиницията. Става дума за референтните лихвени проценти, които нито стимулират, нито забавят икономиката. Но те просто не могат да разберат как да изчислят неутралната лихва с точност в една икономика, която все още се приспособява към всички шокове, които получи както от страна на търсенето, така и от страна на предлагането по време на пандемията от Covid-19.
Ето защо оценките на Wall Street и на самия Федерален резерв на САЩ се разминават. А това на свой ред означава, че инвеститорите имат крайно различни мнения за това дали цикълът на облекчаване на паричната политика на Фед, чиято цел е да понижи референтната лихва до неутрална стойност при охлаждането на инфлацията, е в самото си начало или е към края си.
Поради всичко това напоследък колебанията в доходността по облигациите са бурни, особено след публикуването на данни, които показват изненадващо устойчива или слаба икономика.
„Абсолютно шизофренично е“, коментира Грег Питърс, който помага за управлението на повече от 800 млрд. долара като съизпълнителен директор в PGIM Fixed Income. По думите му в дните, когато се публикува месечният доклад за заетостта, движението нагоре или надолу на доходността по двугодишните съкровищни облигации вече е средно шест пъти по-голямо, отколкото преди 2022 г.
С други думи, залозите на пазара на облигации са повишени. Ако сбъркате при избора на неутрален лихвен процент, можете да загубите много пари - тревожна перспектива за група хора, която все още се опитва да възстанови загубите, натрупани по време на голямата тригодишна разпродажба, продължила до миналата есен.
Например залогът за неутрална лихва под 3% означава, че Фед ще намали основната лихва с още няколко процентни пункта, което прави облигациите с доходност малко над 4% изгодни за покупка. Но ако се окаже, че централната банка на САЩ всъщност почти е приключила с пониженията, тогава тези облигационни позиции, натрупани около текущата доходност, са уязвими за нови загуби.
Решението на Питърс е да се играе на сигурно. Той е част от групата на Wall Street, която признава, че не знае къде се намира неутралната стойност отвъд най-широките диапазони. „Не разбирам манията по едно измислено число“, казва той. Затова планът му е да продава съкровищни облигации, когато доходността по 10-годишните книжа спадне до 3,5%, и да ги купува, когато доходността се покачи до 4,5%.
Години наред неутралният лихвен процент се смяташе за доста нисък. Разбира се, имаше разногласия относно точното ниво, но по време на дългата и вяла експанзия, последвала финансовата криза от 2008 г., се оформи широк консенсус, че тя се колебае някъде около 2,5%.
Covid-19 задраска това. Инфлационният скок, последвал пандемията, не беше преходен, както настояваха представителите на Фед. Нито пък настъпилият с него тласък за икономиката. Във финансовата система бяха вкарани толкова много фискални и парични стимули, че както инфлацията, така и растежът остават ускорени и до днес - дори след като Фед бързо повиши лихвените проценти през 2022 и 2023 г.
Като прибавим и други появяващи се инфлационни сили - като набъбналите бюджетни дефицити на САЩ и постепенния стремеж към издигане на търговски бариери по целия свят - за повечето хора е ясно, че неутралната ставка се е повишила. Само че размерът му се обсъжда горещо, включително и на заседанията на Федералния резерв.
Оценките на централните банкери за дългосрочния лихвен процент - който в общи линии се разглежда като заместител на неутралния лихвен процент - са от 2,75% и до 3,75%. Това е най-широкият диапазон, откакто Фед започна да публикува тези данни преди повече от десетилетие. Представителите на паричния орган ще актуализират оценките си, когато се съберат следващата седмица.
Извън Фед диапазонът е още по-широк. Лори Лоугън, председател на Фед в Далас, е представила в табличен вид оценките, изготвени от всички икономически среди. Тя смята, че най-ниската от тях е около 2,7%, а най-високата - около 4,6%, което на практика се равнява на настоящия референтен лихвен процент.
Предвид цялото това объркване, някои инвеститори, подобно на Питърс, просто избягват смелите прогнози. В TwentyFour Asset Management портфолио мениджърът Фелипе Вилярел се опитва да избягва заемането на краткосрочни позиции в облигации, които могат да бъдат засегнати от едно или две съобщения за данни, които са в негов ущърб. А Томас Кенеди, главен инвестиционен стратег в JPMorgan Private Bank, призовава много от своите клиенти да намалят риска в портфейлите си.
„Не се знае накъде ще тръгне Фед“, уверен е Кенеди.
А в Deutsche Bank стратезите отиват още по-далеч и определят неутралния лихвен процент точно около 4%, в резултат на което доходността по 10-годишните облигации ще бъде около 4,65% до края на годината (спрямо приблизително 4,25% сега).
От друга страна, паричните мениджъри в TCW Group не отстъпват от становището си, че пандемията не е променила много неутралния лихвен процент, ако изобщо го е променила. Това е залог, който губи пари и който през последните няколко години тласка водещите фондове на TCW към дъното на класациите в индустрията.
Но те се придържат към съкровищните облигации в диапазона от две до пет години - част от по-широк залог, че кривата на доходността ще се снижи - защото очакват икономиката на САЩ да се забави през следващата година и Фед да намали лихвите много повече.
„Все още смятаме, че неутралната лихва е около 2,5%“, казва Брет Баркър, съпредседател на отдела за глобални лихвени проценти в TCW.