fallback

Пазарите се зарадваха на победата на Тръмп, но митата будят притеснения

Прогнозите на икономистите за най-лошия сценарий по отношение на търговската политика рисуват тревожна картина

06:30 | 16.12.24 г.

Пазарът на акции в САЩ приветства победата на Доналд Тръмп на президентските избори през ноември. Инвеститорите обаче трябва да очакват сътресения, ако новоизбраният президент превърне в реалност заплахите си за митата върху вноса, пише Луис Краускопф за Ройтерс.

Много неща за политиката на бъдещата администрация остават несигурни, включително дали подновените от Тръмп миналия месец заплахи за налагане на мита на Китай, Канада, Мексико и други търговски партньори на Вашингтон ще провалят преговорите по други въпроси, като например сигурността на границите.

Сроковете и обхватът на новите налози също не са ясни, а тежестта на въздействието им върху икономиката на САЩ ще зависи от това дали целевите държави ще отговорят със свои собствени мерки.

Прогнозите на икономистите за най-лошия сценарий по отношение на търговската политика рисуват тревожна картина.

Един от крайните дългосрочни сценарии, изготвен от Oxford Economics, предвижда свиване на световната търговия с до 10% и икономически растеж на САЩ с около 1% под сегашните очаквания. Други прогнози сочат, че митата ще засегнат корпоративните печалби, особено в секторите на търговията на дребно, промишлеността и суровините, и ще доведат до ускоряване на инфлацията.

„Митата по принцип са лоши за икономиката“, казва Дейвид Кели, главен глобален стратег в JP Morgan Asset Management. „Всъщност може да се получи стагфлационен ефект - едновременно да се увеличи инфлационният натиск и да се забави икономическият растеж“, предупреждава той.

Стратезите на Barclays изчисляват, че предложените мита за Канада, Мексико и Китай - и евентуални ответни действия - могат да доведат до понижение на широкия пазарен показател S&P 500 с 2,8%.

Секторите на суровините и потребителските стоки могат да се сблъскат с двуцифрен спад на печалбите поради значителното си присъствие с доставки и производство в Мексико и Канада, смятат още от Barclays.

Ответните мита от страна на целевите държави биха изострили всякакъв спад на приходите.

BofA Global Research очаква 1% спад на S&P 500, ако митата за Китай се удвоят до 40%, докато за останалата част от света, с изключение на Мексико и Канада, те ще нараснат до около 8%. Но при ответни мерки, които вредят на чуждестранните продажби, ударът върху печалбите ще нарасне до 5%.

Според икономистите на Deutsche Bank митата могат да увеличат и ценовия индекс на разходите за лично потребление (РСЕ), широко използван измерител на инфлацията, до около 2,5% от 2,3% през следващата година.

Какъв беше ефектът от митата при първия мандат на Тръмп?

Доналд Тръмп нарече митата „най-красивата дума в света“ и заяви, че плановете му ще възстановят производствената база на САЩ, ще увеличат работните места и доходите в страната и ще донесат трилиони долари федерални приходи за 10 години.

Някои инвеститори поглеждат към търговската политика на Тръмп по време на първия му мандат, за да разберат потенциалния ефект от митата този път.

Секторите на суровините и промишлеността бяха сред най-зле представилите се по време на търговската война между САЩ и Китай през 2018 г., като се свиха с повече от 5% за деветмесечен период, според RBC Capital Markets.

Дефанзивните акции, популярни в несигурни времена, отбелязаха най-силна възвръщаемост, като комуналните услуги и недвижимите имоти нараснаха с повече от 10%, изчисляват от банката.

По-рано този месец стратезите на RBC понижиха рейтинга на сектора на суровините, посочвайки като един от факторите лошото му представяне през този период на 2018 г. Секторът се е свил с 3% след победата на Тръмп на изборите на 5 ноември.

Технологичният сектор се представяше по-слабо в дните на обявяване на американски мита или ответни мерки от страна на Китай през 2018 г. и 2019 г., показва анализ на Citi.

По-високите мита за Поднебесната империя могат да поставят на прицел търговците на дребно, индустриалните компании и фирмите за производство на технологичен хардуер, казва Дейвид Лефковиц, ръководител на отдел „Американски акции“ в UBS Global Wealth Management. Популярни американски марки като Apple, Starbucks и Nike могат да се сблъскат с ответни мерки, добавя той.

Автомобилните компании, произвеждащи в Канада и Мексико, могат да усетят ефекта от евентуални мита, смята още Лефковиц. Акциите на General Motors и други автомобилни компании бяха разпродадени след обещанията на Тръмп за нови налози миналия месец.

По-оптимистично настроените инвеститори посочват различни части от икономическата платформа на Доналд Тръмп, включително намаляване на данъците и дерегулация, които потенциално биха могли да компенсират митата. Изборът на Тръмп на известния инвеститор Скот Бесент за министър на финансите на САЩ, който по същество е най-високопоставеният икономически служител на САЩ, също беше приет добре от Wall Street.

В миналото Тръмп е измервал успеха си поне отчасти чрез силата на фондовия пазар, припомня Дейвид Лефковиц. По думите му това може да накара бъдещия президент да се страхува от въвеждането на търговски налози в степен, която би навредила сериозно на акциите.

„Тръмп е склонен да се фокусира върху това как се представя пазарът. Поради тази причина досега трейдърите омаловажаваха това, което чухме по отношение на търговската политика на Вашингтон“, добавя експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:14 | 16.12.24 г.
fallback
Още от Пазари виж още