Тази седмица в центъра на вниманието на инвеститорите ще бъдат основно политическото напрежение във Франция и данните за пазара на труда в САЩ, пише Euronews. На фона на това се очаква фондовите борси, особено Wall Street, да разширят печалбите си, насочвайки се към ръстове около празниците.
Ето какво ще движи пазарите през настоящата седмица в ключовите региони.
Европа
През тази седмица трейдърите ще продължат да следят политическата драма във Франция и окончателните доклади за индекса на мениджърите по поръчките (PMI) в сферата на производството и услугите от водещите европейски икономики.
Правителството на премиера Мишел Барние е изправено пред риск да бъде свалено през следващите седмици, тъй като опозиционните законодатели заплашват да се обединят във вот на недоверие заради фискалните му планове. Левицата обеща да внесе такова предложение още следващата седмица.
Перспективата за вот на недоверие тласна инвеститорите към разпродажби на френски активи, повишавайки разходите по заеми на страната в сравнение с европейските партньори.
По-рано Барние направи някои отстъпки, най-вече бюджетни, за да предотврати заплахата от вот на недоверие. Въпреки това се очертават нови предизвикателства, след като лидерът на крайнодясната партия „Национален сбор“ Марин льо Пен призова за още изменения, поставяйки понеделник като краен срок. Това би могло да доведе до значителни движения на френските пазари.
S&P Global ще публикува окончателните индекси на мениджърите по поръчките (PMI) в сферата на производството и услугите на големите европейски икономики, сред които Франция и Германия. Според експресните данни производствената активност в Германия се е подобрила леко до 43,2 пункта през ноември спрямо 43 пункта през октомври.
Докладите обаче все още предполагат дълбоко свиване на сектора поради слабата икономика и разочароващото търсене от Китай. Освен това PMI индексът в сферата на услугите в Германия се върна към свиване за първи път от февруари насам.
Във Франция бизнес активността в производствения сектор и в сектора на услугите се понижи спрямо предходния месец поради политическата и икономическата несигурност. През тази седмица се очакват и PMI данни за Италия и Испания.
Съединени щати
Инвеститорите очакват ключови икономически данни от САЩ, включително окончателните PMI индекси в сферата на производството и услугите, данните за броя на новооткритите работни места и текучеството на работната сила, както и доклада за заетостта извън селскостопанския сектор през ноември.
Според експресната оценка на S&P Global производствените дейности остават свити за пети пореден месец, като през ноември PMI индексът възлиза на 48,8 пункта, макар и с леко подобрение спрямо 48,5 пункта през октомври.
Експресният PMI индекс в сферата на услугите обаче нарасна до 57 пункта през ноември спрямо 55 пункта през предходния месец. Очаква се окончателните показания и на двата показателя да бъдат изравнени с експресните.
През последните месеци докладите за пазара на труда в САЩ не бяха съвсем оптимистични. През септември броят на откритите работни места спадна до 7,44 млн. от 7,86 млн. през август. Това беше най-лошият резултат от януари 2021 г. насам, което предполага охлаждане на пазара на труда.
Азиатско-Тихоокеански регион
Що се отнася до азиатските пазари, централно място ще заеме брутният вътрешен продукт (БВП) на Австралия за третото тримесечие. През второто тримесечие икономиката на страната нарасна с 0,2% на тримесечна база, задържайки се стабилна за трето поредно тримесечие.
На годишна база БВП нарасна с 1%, което беше най-ниският ръст от последното тримесечие на 2020 г. насам. Въпреки забавянето се очаква Австралийската централна банка да задържи лихвения процент без промяна на ниво от 4,35% до април 2025 г.