fallback

Wall Street за митата на Тръмп: Този филм вече сме го гледали

Ако приемем думите на Тръмп за чиста монета, инвеститорите в момента имат повече причини да се страхуват от търговските му политики от първия му мандат

14:34 | 02.12.24 г. 2

Wall Street не гори от вълнение за завръщането на заплахите за мита от Доналд Тръмп. Но не може и да се каже, че трейдърите са в паника.

Акциите на производителите на автомобили бяха силно ударени миналата седмица, след като новоизбраният президент на САЩ обеща тежки мита върху вноса от Канада и Мексико още от встъпването си в длъжност, както и допълнителни мита върху вноса от Китай. Книжата на канадските железопътни компании се сринаха, а валутите на Мексико и Канада отслабнаха спрямо долара, припомня Wall Street Journal.

Въпреки това широките борсови индекси отбелязаха ръстове.

Някои инвеститори казват, че са си научили урока от лудата търговия при публикации на Тръмп в социалните медии след първата му изборна победа. Тогава Тръмп често предизвикваше големи колебания в акциите, суровините и валутите с изненадващите си изказвания – но след това движенията се обръщаха, когато преговорите напредваха, той деескалираше ситуацията или заобиколни решения смекчаваха най-големите заплахи за икономиката или корпоративните печалби.

Резултатът бе засилена волатилност и по-високи мита върху вноса от Китай в частност. Възвръщаемостта на акциите през четирите години на управление на Тръмп обаче се оказа стабилна. Този път инвеститорите са окуражени от избора на Скот Бесент за министър на финансите. Той е опитен инвеститор, като мнозина смятат, че ще има потенциално смекчаващо влияние върху президента.

„Пазарът постоянно се опитва да си зададе въпроса: какво ще стане и какво е просто поза?“, казва Майкъл Антонели, управляващ директор на Baird. „Това много напомня за периода от 2016 до 2020 г.“

Ако приемем думите на Тръмп за чиста монета, инвеститорите в момента имат повече причини да се страхуват от търговските му политики. Новопредложените му мита от 25% върху вноса от Канада и Мексико – двата най-големи търговски партньора на САЩ, ще добавят 0,8 пр.п. към ключовия показател за инфлацията следващата година, и то ако само половината от разходите бъдат прехвърлени на потребителите, показват анализ на Deutsche Bank.

По време на президентската си кампания Тръмп неведнъж заяви, че подкрепя всеобщи бита върху внесените стоки, предполагайки, че те може да стигнат 20% върху вноса от повечето страни и дори повече върху вноса от Китай. Такива мита, твърди Тръмп, може да съживят местното производство и да бъдат важен източник на приходи за правителството.

Тази реторика бележи промяна в сравнение с първия му мандат, когато Тръмп говореше по-често за използването на митата като бухалка, за да накара другите държави да снижат собствените си търговски бариери.

Много инвеститори обаче изказват увереността си, че заплахите за мита на Тръмп трябва да бъдат разглеждани по-скоро като инструмент за преговори. Те добавят, че Тръмп обещава мита върху вноса от Канада и Мексико най-вече като тактика да намали потока от наркотици и имигранти към страната.

Анализаторите на Goldman Sachs тази седмица бяха сред тези, очертали паралели към момент от 2019 г., когато Тръмп обеща да повиши митата за Мексико, също с цел да спре незаконните пресичания на границата. Около седмица по-късно тези мита бяха отменени, когато САЩ и Мексико постигнаха споразумение за ограничаване на потока от мигранти. Двете страни, заедно с Канада, сключиха търговско споразумение през 2020 г., което направи сравнително малки промени в предишното, което Тръмп нарече „кошмар“.

По време на първото си управление Тръмп не просто говореше за митата. До края на мандата си той наложи мита върху стоки за около 380 млрд. долара, основно от Китай, според Tax Foundation.

Китай отчасти отговори на налозите на Тръмп от 2018 г., купувайки по-малко соя от САЩ. Цените спаднаха с 20%, след като Китай вместо това се обърна към бразилските фермери. Следващата година американските земеделци засяга с 15% по-малко площи със соя. Администрацията на Тръмп отговори с нови субсидии за фермерите, но банкрутите в сектора все пак скочиха. САЩ и Китай спряха ескалацията на търговската си война през 2020 г. Това доведе до възстановяване на търговията между двете страни, макар че Китай не постигна целите за закупуване на американски износ.

„Тръмп и хората около него чувстват, че са били оневинени през първия му мандат“, казва Анди Лапериер, ръководител на отдела за политически изследвания в САЩ в Piper Sandler. „В някои области, особено в Китай, мисля, че ще станем свидетели на много значителни мита.“

Търговските битки на Тръмп от първия му мандат често бяха измествани от други фактори, движещи пазарите. Акциите се сринаха през 2018 г., когато тези конфликти ескалираха, но това бе и година, когато Федералният резерв повишаваше основните лихви. Следващата година търговското напрежение все още бе високо, но акциите поскъпваха, след като Фед се насочи към понижения на лихвите.

Сега Фед отново намалява основните лихви, а инвеститорите като цяло са доволни от икономиката. Мнозина се надяват, че засилените търговски търкания при Тръмп ще бъдат повече от засенчени от други части на програмата му, включително плановете да разшири понижаването на данъците.

На някои инвеститори просто им е трудно да повярват, че Тръмп ще следва мерки, които ще увеличат потребителските цени, след като недоволството на избирателите от инфлацията му помогна за победата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:34 | 02.12.24 г.
fallback
Още от Пазари виж още