Новите санкции на САЩ срещу руските банки предизвикват по-нататъшно обезценяване на рублата, което излага на риск някои от последните канали за преки потоци в чуждестранна валута в страната.
Рублата поевтинява с повече от 5% от 21 ноември 2024 г., когато САЩ санкционираха около 50 руски банки с връзки към глобалната финансова система. Обменният курс достига малко над 105 рубли за долар – най-ниско ниво от март 2022 г., когато Русия нахлу в Украйна, пише Bloomberg.
Новите санкции обхващат и „Газпромбанк“, която обслужва международните плащания за ключовия износ на природен газ.
„Участниците на пазара активно купуват чуждестранна валута, за да извършват своевременно плащания към контрагентите“, казва Евгений Локтюхов от „Промсвязбанк“. „Санкциите създават опасения, че в близко бъдеще притокът на валута от износителите може да бъде ограничен“, добавя той.
От началото на годината руската валута поевтинява с 16% спрямо долара, показват данни на централната банка. Спрямо китайския юан спадът на рублата достига 15%.
Руските износители и вносители страдат от затруднения с международните плащания от края на 2023 г., когато САЩ засилиха натиска върху приятелски страни чрез заплаха от вторични санкции за финансови институции, които работят с Русия. В резултат на това директните плащания към и от основните търговски партньори на Русия почти са спрели.
Русия все още развива процъфтяваща търговия със стоки чрез посредници, често плащани в рубли. Нови кръгове от ограничения могат да усложнят още повече външнотърговските трансакции и да намалят стимулите за внасяне на валутна ликвидност в страната, пишат анализатори на „Росбанк“.
„Настоящата тенденция на отслабване на рублата може да се окаже устойчива на хоризонта през 2025 г.“, посочват от „Росбанк“. Анализаторите прогнозират, че рублата може да достигне ниво от 119,8 долара през следващата година поради геополитическото напрежение и липсата на стимули на властите да ограничат нестабилността на обменния курс.
Отслабването на рублата хвана неподготвени икономистите, които очакваха руската валута да достигне границата от 100 спрямо долара за една година, според проучване на Ройтерс в началото на ноември. Миналата седмица руската валута достигна 32-месечно дъно, посочва агенцията.
Освен обезценяването на рублата, руският фондов пазар спада с 20% досега тази година, тъй като инвеститорите пренасочват спестяванията си от акции към депозити, които предлагат лихва над референтната лихва на централната банка от 21%.
Спадът на рублата подхранва инфлацията, която се очаква да надхвърли прогнозата на централната банка за тази година, в противовес на болезненото парично затягане на регулатора. Основната лихва на руската централна банка е на най-високо ниво от 2003 г. насам.
Централната банка изчислява, че отслабването на рублата с 10% добавя 0,5 процентни пункта към инфлацията, което означава, че четиримесечният спад на рублата може да добави 1,5 процентни пункта към текущия темп на инфлация. „За централната банка това представлява предизвикателство в борбата с нарастващите цени“, коментира икономистът Евгени Коган.
Анализатори призовават властите да предприемат действия, като например принудят износителите да продават повече валута и да намалят покупката на валута от държавата.
Други анализатори подчертават обаче, че освен напрежението със Запада заради военните действия на Русия в Украйна и новите финансови санкции няма фундаментални причини за спада на рублата, тъй като цените на петрола, основният износ на Русия, са като цяло стабилни.
Слабата рубла е от полза за компаниите износители, според министъра на финансите на Русия Антон Силуанов, а цените за енергийния износ на Русия се определят предимно в долари.