Силното поскъпване на акциите тласна Dow Jones Industrial Average, S&P 500 и индекса на компаниите с малка пазарна капитализация Russell 2000 до нови рекорди в понеделник, предава CNBC. Инвеститорите очакват, че номинацията на новоизбрания президент Доналд Тръмп за финансов министър Скот Бесент ще помогне на икономиката да избегне рязко ускоряване на инфлацията.
Индексът на сините чипове Dow Jones прибави 440,6 пункта до ниво от 44 736,57 пункта. Широкият измерител S&P 500 е нагоре с 0,3% и завърши сесията на ниво от 5987,37 пункта. И двата индекса достигнаха нови исторически върхове в сесията, докато Dow отбеляза и нов рекорд в края на търговията. Nasdaq Composite напредна с 0,27% и приключи деня на равнище от 19 054,84 пункта.
Понеделник донесе силни ръстове, тъй като инвеститорите приветстваха решението на Тръмп да номинира Бесент, основател на Key Square Group. Индексът Russell 2000 се повиши с 1,47% и премина предишния си исторически връх, достигнат през 2021 г. Над три четвърти от акциите на компаниите в S&P 500 се търгуваха с ръстове в сесията.
Инвеститорите смятат Бесент, който е хедж фонд мениджър, за човек, който ще подкрепя фондовия пазар. Те считат, че той може също да помогне за смекчаване на някои от най-крайните протекционистични политики на Тръмп като позицията му за облагането на вноса.
„Бих препоръчал митата да бъдат въведени постепенно“, коментира Бесент в интервю за CNBC по-рано този месец преди да бъде номиниран. „Ако тази корекция на цените бъде съчетана с всички други дезинфлационни мерки, за които президентът Тръмп говори, ще бъдем отново на равнището или под целта за инфлацията от 2%“, допълни той.
Доходността по държавните облигации и доларовият индекс се понижиха след номинацията на Бесент късно в петък. В понеделник доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижи с 13,5 базисни пункта до 4,275%. Доходността по 30-годишните облигации също е надолу до ниво от 4,463%.
Тези движения наред с ръстовете на фондовия пазар за деня показват положителна реакция „като по учебник“ на решението на Тръмп, коментира Куниси Кросби, главен глобален стратег в компанията LPL Financial. „Не можем да искаме по-добро приемане от пазара. Това са аплодисментите на пазара“, допълва той.
Но представянето на големите технологични компании беше по-смесено. Докато книжата на Amazon и Alphabet поскъпнаха, тези на Nvidia и Netflix поевтиняха.
Пазарите в САЩ ще бъдат затворени в четвъртък заради Деня на благодарността и ще приключат сесията по-рано в петък, така че изтъргуваните обеми вероятно ще бъдат малки тази седмица. Перспективите за лихвите вероятно ще бъдат във фокуса на вниманието през по-кратката борсова седмица.
Инвеститорите ще наблюдават публикуването на индекса на разходите за лично потребление за октомври, предпочитания показател за инфлацията на Федералния резерв, очакван в сряда. Протоколите от последното заседание на Фед също ще бъдат публикувани преди Деня на благодарността.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от други шест основни валути, се понижи с 0,58% до ниво от 106,93 пункта. Еврото поскъпна с 0,71% до 1,049 долара, а паундът също е нагоре с 0,25% до равнище от 1,256%. Спрямо йената щатските пари поевтиняха с 0,33% до 154,23 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола се понижи с над 2% след многобройни съобщения, че Израел и Ливан са се договорили за условията на сделка за прекратяване на конфликта между Израел и "Хизбула", които се позоваха на неназовани американски официални представители.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поевтиняха с 2,16 долара до 73,01 долара за барел, а контрактите върху американския лек суров петрол WTI са надолу с 2,30 долара до 68,94 долара за барел.
Американските фючърси върху златото отписаха 3,4% и завършиха деня на ниво от 2620,8 долара за тройунция.