Някои акции от групата на т.нар. Великолепна седморка – Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia, Tesla, струват по-малко през 2024 г. в сравнение с 2023 г. Дали обаче има място за подобрение през 2025 г.?
Както беше съобщено от Financial Times наскоро, вътрешни лица продължават да продават акции на компаниите си с рекордно високи темпове. На пръв поглед това може да изглежда като меча тенденция, но има някои фактори, които трябва да се вземат предвид, пише Investing.com.
След президентските избори в САЩ S&P 500 достигна нов рекорд за всички времена на 11 ноември, малко над прага от 6000 пункта. През годината обаче бенчмаркът отбеляза приблизително 50 рекорда, което прави логично това да стимулира настроенията към държане на пари в брой.
Освен това заплащането под формата на акции нарасна значително през последните две десетилетия. Morgan Stanley например отчете увеличение на съотношението между заплащане в акции и продажби от 19% на 33% между 2006 г. и 2022 г. В това има смисъл, тъй като технологичният сектор се движи от висок растеж, а заплащането в акции е атрактивно предложение за служителите. За да дадат приоритет на растежа, технологичните компании могат да използват по-добре своите ограничени парични резерви.
Тези технологични компании с достатъчно парични резерви обаче доминираха борсовата търговия през последните две години. Въпреки това, в сравнение с 2023 г., трябва ли инвеститорите да преразгледат позициите си към Великолепната седморка?
Феноменът на акциите на Великолепната седморка може да се обясни просто. Съвременната цивилизация се превърна в цифрова и онлайн услугите станаха повсеместни. По-важното е, че тези компании централизират повечето от услугите, като поглъщат по-малки конкуренти, когато такива се появят. В крайна сметка онлайн присъствието се превърна от децентрализирано в базирано на акаунт, подтикнато от мрежовия ефект.
И накрая, с глобален обхват благодарение на хегемонията на правителството на САЩ тези компании завладяха онлайн присъствието. Изключение прави Китай, който положи съгласувани усилия да прокара свои собствени алтернативи като Baidu, подкрепен от проекта Golden Shield, обикновено наричан голямата защитна стена на Китай.
С такова утвърждаване на пазара акциите на Великолепната седморка започнаха да се възприемат като безопасен актив, особено по време на висока инфлация. До такава степен, че 70% от мениджърите на хедж фондове посочват, че заемат рекордни дълги залози върху тези компании в средата на 2024 г. Оттогава дългите залози намаляха, но все пак през октомври нараснаха с 43% в сравнение със септември, а през ноември – с 50% на месечна база.
Очевидно е обаче, че представянето на тези акции през текущата година е различно в сравнение с 2023 г. През 2023 г. акциите на Великолепната седморка представляваха 28% от пазарното тегло на S&P 500 и всички компании надминаха индекса с голяма разлика. През 2024 г., въпреки че пазарното тегло на тези акции се увеличава до 31% към средата на годината, което само по себе си е повече от два пъти спрямо преди десетилетие, Apple, Alphabet и Microsoft изостават от представянето на S&P от началото на годината. Само Nvidia изпреварва представянето му като основен доставчик на AI чипове за центрове за данни.