fallback

Коя ще бъде най-добрата инвестиционна стратегия през 2025 г.?

Инвеститори и трейдъри споделят своя опит и мнението си за развитието на пазарите през следващата година

14:17 | 22.11.24 г.

Акции или облигации са по-подходяща инвестиция? Как ще се отрази върху пазарите новата администрация на Доналд Тръмп в САЩ през 2025 г. и доколко оказва въздействие войната в Украйна? Инвеститори и трейдъри с опит на капиталовите пазари споделиха своя опит, стратегии и мнения по време на Investor Finance Forum, който се проведе на 21 ноември в София. Модератор на разговора беше Павел Бандилов от „БПД Индустриален фонд за недвижими имоти“ АДСИЦ. 

„За да говорим за успешни инвестиционни стратегии, трябва да знаем какво правим като инвеститори, а това е преди всичко да гледаме на пазара в дългосрочен план. Аз съм голям фен на облигациите – американските държавни ценни книжа. Смятам, че това, което предоставя в момента пазарът, е историческа възможност“, каза по време на дискусията Здравко Пиринлиев, главен инвестиционен анализатор в BenchMark.

„За мен едно оптимално добро позициониране е класическото 60 към 40 акции към облигации, а защо не 50 на 50, предвид факта, че и S&P и Nasdaq са на относително високи стойности“, каза още той.

„Аз инвестирам над 90% от собствените си пари на борсите. Стратегията ми е влог в между 20 и 30 свръхкачествени бизнеса“, каза Панайот Пощов, ръководител на отдел „Международни пазари“ в инвестиционен посредник „Карол“. Според него добрият бизнес намира начин да се адаптира и да прави акционерите си богати.

„Не влагайте пари, които не можете да си позволите да загубите“, посъветва Рикардо Евангелиста, анализатор в ActivTrades и изпълнителен директор на ActivMarkets. „Мисля, че 2025 г. ще бъде доминирана от държавните ценни книжа”, каза той. Според него протекционистичната политика, която се очаква да започне с новата американска администрация, вероятно ще предизвика инфлация, което ще подкрепи доходността по държавни ценни книжа.

„Винаги, когато тръгваме с идея за инвестиране или търгуване, човек трябва да е с ясна концепция кое от двете прави“, каза Антон Панайотов, основател и изпълнителен директор на инвестиционен посредник „Аларик Секюритис“. „Пазарът всяка сутрин има 8000 влака, които тръгват от централната гара. Вие трябва да знаете много ясно в каква посока тръгвате или да се качите във влака, който тръгва, но да знаете къде ще слезете, преди да е обърнал посоката“, каза още той.

„Едно нещо не можем да отречем: в зависимост от вашите години, от вашето състояние, почти винаги трябва да имате някакъв процент от портфейла си в акции и някакъв процент в облигации“, каза той. Всеки месец 10% от вашия доход трябва да отива за напред, допълни Панайотов.

„2025 г. се очертава доста интересна. Светът на дигиталните активи и крипто е много по-голям от биткойна“, каза Ангел Гяуров, управител на Belayer.

„В момента имаме доминация на биткойна. Ако погледнете пазарната капитализация на всички дигитални активи, биткойнът представлява около 60%, докато всички други взети заедно проекти са само 40%. Махнете от тях разните миймкойнс, шиткойнс и т.н. Останалите, да кажем 30%, са всичко друго, което за нас има потенциала да порасне дори повече от биткойна“, каза още той.

 Според него при дигиталните активи тепърва навлизат продукти и инфраструктура.

„За нас най-големият фокус е да инвестираме в инфраструктурни проекти на блокчейн технологията“, допълни Гяуров.

„Търсенето на инвестиция е сравнимо с търсенето на награда или с добиването на злато“, каза Александър Буюкли от Freedom Finance. Според него през 2025 г. при политиката на Доналд Тръмп икономиката на САЩ ще остане първа в света, а „олдскуул“ инвестициите като газ и метали, ще бъдат най-привлекателни.

Облигации, ETF или отделни акции?

Антон Панайотов смята, че винаги може да се случи нещо, което да обърне стратегията или решението на един инвеститор. Той се фокусира върху щатските индекси, като според него те изравняват „платото“ и премахват голяма част от незнанието и несигурността.

Той посочи, че две трети от хората в България, които инвестират правилно, са се насочили основно към индекси. „Ако гледате основните индекси, компенсирате за много подводни камъни, които можете да ударите, ако се „жените“ за отделни акции“, каза той.

Здравко Пиринлиев смята, че активното поведение не бие пасивното инвестиране в дългосрочен план. Частта от неговите инвестиции, изложена към фондовите пазари, следва Nasdaq, а индивидуалните акции, които би харесал за даден период от време, са под 10% от целия му портфейл. Според него купуването на индивидуална акция носи по-голям риск, отколкото системния риск за пазара, т.е. ETF (Exchange Traded Funds), който следи конкретен индекс, дава много по-добро ниво на диверсификация.

Панайот Пощов има различна стратегия и подкрепя инвестирането в единични акции, но причината за това е опитът му в сферата. Според него обаче за целта човек трябва да е готов да посвети време, познания по счетоводство, икономика и психология, преди да пристъпи към това. В противен случай вложение в пасивен ETF е най-добрият вариант.

„Активното управление е добро пожелание, но статистически виждаме, че в дълги периоди от време индексите бият активното управление“, каза Панайотов.

„Аз съм професионален инвеститор и търгувам само агресивно. Ако искаш да имаш акции с голяма лихва, трябва да търгуваш агресивно. Аз не търгувам с облигации, не е интересно“, посочи Александър Буюкли.

Глобални конфликти и прогнози за 2025 г.

Встъпването на Доналд Тръмп в длъжност през 2025 г. ще бъде вододел, защото ще се види каква ще бъде реалната му политика извън кампанийното говорене, смята Ангел Гяуров. Според него, ако отношението на администрацията към дигиталните активи се промени и стане „по-дружелюбно“, това ще отпуши пазара на криптовалути. „Участниците на пазара, които разработват продукти, ще имат свободата да ги правят, а това ще доведе и до увеличение на клиентите“, каза той.

Панайотов също коментира ситуацията с биткойна в бъдеще, като според него институционалните участници вече са тези, които диктуват динамиката на този актив. Това ще има голямо значение – динамиката няма вече да зависи от чистия ритейлър, каза той.

За Евангелиста има няколко риска. Първи са геополитическите рискове, предизвикани от войната в границите на Европа и конфликта в Близкия Изток, които дават отражение върху световната икономика. Според него и ситуацията в Китай буди тревога, защото икономическият ръст на страната е разочароващ въпреки обявените огромни пакети със стимули. За него големият въпрос е какво ще бъде управлението на Тръмп в САЩ.

Тръмп е непредсказуем. Каква ще бъде реалната му политика, предстои да видим, каза още Евангелиста.

Това, че бъдещият американски президент е непредвидим, е мнението и на Буюкли. Според него САЩ е била силна държава по време на управлението на демократите. 

За Пиринлиев е интересно как ще се развие войната в Украйна и дали ще видим разрешаване на конфликта, както Тръмп обещава. По думите му ситуацията между Китай и Тайван също са тема, която е добре да бъде следена.

„Геополитиката продължава да бъде един своеобразен риск за финансовите пазари“, каза той.

Пощов отбеляза, че за него най-важният човек в администрацията на Тръмп е номинираният министър на енергетиката. „Всичко се корени в цената на енергийните суровини. Ако успее наистина да смъкне цената им до 2026 г., най-вероятно няма да имаме проблем с инфлацията“, каза той.

„Знаем, че енергията може да бъде средство за постигане на геополитически цели. За мен това е най-важното, покрай него – инфлацията, разбира се“, подчерта Пощов.

Според Панайотов най-големият риск е изолационистичната политика на Доналд Тръмп. „Това има потенциала да промени установени канали (за доставки). Изолационистичната политика може да доведе до много сериозни промени, които на този етап не можем да оценим реалистично“, каза той.

*Материалът не е препоръка за вземане на инвестиционно решение.

Генерални партньори на Investor Finance Forum 2024 са Fibank и Freedom24.

Основни партньори на събитието са Асоциация за отговорно небанково кредитиране, MFG, Amundi, Българска фондова борса, ЮГ Маркет ЕАД, Shelly Group, Activ Trades, ЕЛАНА Финансов Холдинг, УД "Компас Инвест" АД.

Партньори на събитието са и Аларик Секюритис, ПОК „Доверие”, Bulmint, Belayer, BenchMark, Impetus Capital, ИП Карол, Global Gaming Solutions, Impact Capital, Wiser, BG Web и ЦКБ Асетс Mениджмънт ЕАД.

Investor Finance Forum се осъщестява и със съдействието на Столето, Devin, LATE CAFÉ & ROASTERY, Vinopoly, White Bite Catering, J Point Group, Vidas и DiKa.

Институционални партньори на Investor Finance Forum 2024 са BESCO, Българската финтех асоциация, Sofia Tech Park, Висшето училище по застраховане и финанси и Френско-българската търговска и индустриална камара.

Медийни партньори на конференцията са Bloomberg TV Bulgaria, списание Bloomberg Businessweek Bg, Dnes.bg, Money.bg, списание Business BGlobal, SeeNews.bg, Dir.bg, Банкеръ, в. „Стандарт”, Smartmoney.bg, Moitepari.bg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:36 | 22.11.24 г.
fallback
Още от Пазари виж още