Цената на петрола се повишава в четвъртък, тъй като геополитическите притеснения, свързани с ескалацията на напрежението между Русия и Украйна, неутрализираха въздействието на по-голямото от очакваното увеличение на запасите от „черно злато“ в САЩ, предаде CNBC.
Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 0,73% до 73,34 долара за барел, а тези върху американския West Texas Intermediate (WTI) - с 0,79%, до 69,29 долара за барел.
В сряда Украйна изстреля залп от британски крилати ракети Storm Shadow по територията на Русия - последното ново западно оръжие, което ѝ беше разрешено да използва по руски цели, ден след като изстреля американски ракети ATACMS.
Москва заяви, че използването на западни оръжия за нанасяне на удари по руска територия далеч от границата би било сериозна ескалация на конфликта. Киев твърди, че се нуждае от възможност да се защити, удряйки руски бази, използвани за подкрепа на инвазията на Москва, която тази седмица навлезе в своя хиляден ден.
„За петрола рискът е дали Киев ще се насочи към руската енергийна инфраструктура, а другият риск е несигурността за това как Москва ще отговори на тези атаки“, посочват анализаторите на ING.
Анализаторите на JPMorgan смятат, че потреблението на „черно злато“ се е възстановило през изминалата седмица благодарение на увеличените пътувания в САЩ и Индия.
Очаква се световното търсене да е достигнало до 103,6 млн. барела дневно през първите 19 дни на ноември, което е с 1,7 млн. барела дневно повече на годишна база. Но на ръста се противопоставя увеличението на запасите от суров петрол в САЩ с 545 хил. барела до 430,3 млн. барела през седмицата, приключила на 15 ноември. Това надхвърли прогнозите на икономистите в анкета на Ройтерс за увеличение със 138 хил. барела.
Запасите от бензин през миналата седмица са нараснали повече от очакваното, а запасите от дестилати са отбелязвали по-голямо от предвиденото намаление, сочат данните на Администрацията за енергийна информация.
Междувременно Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници (ОПЕК+) може отново да отложи решението за увеличаването на добива на заседанието си на 1 декември поради слабото търсене на „черно злато“ в световен мащаб, според трима източници от картела, запознати с дискусиите.
ОПЕК+, която произвежда около половината от световния петрол, първоначално планираше постепенно да отмени съкращенията на добива с незначителни увеличения, разпределени в рамките на няколко месеца през 2024 и 2025 г.
Въпреки това Международната агенция по енергетика (МАЕ) заяви в доклад от миналата седмица, че дори ако съкращенията на ОПЕК+ останат в сила, през 2025 г. предлагането на петрол ще надхвърли търсенето, тъй като нарастващото производство от САЩ и други външни производители изпреварва бавното търсене.
*Данните са актуални към 9.00 ч. българско време.