fallback

Антон Панайотов: Търпението и дисциплината са основни съюзници на успешния инвеститор

При проучванията си клиентите трябва да проверят дали инвестиционната философия на посредника съвпада с личните им цели, смята основателят на “Аларик Секюритис”

13:45 | 19.11.24 г.
Автор - снимка
Създател

За 13-a поредна година конференцията Investor Finance Forum ще събере на едно място експерти от банковия, финансовия и финтех сектор, капиталовите пазари, фондовите борси и регулатори. Най-голямото събитие на финансовата и инвестиционна общност в региона, което икономическият сайт Investor.bg организира, ще се проведе на 21 ноември в "Интер Експо Център" в София. Подробности за програмата и участниците в събитието ще откриете ТУК, където може да се регистрирате за присъствие на място.

Какво могат да очакват инвеститорите от пазарите в края на тази и началото на следващата година, преборена ли е вече инфлацията по света и как да се изгради стабилно портфолио в тази среда - разговаряме с Антон Панайотов, основател и изпълнителен директор на инвестиционен посредник “Аларик Секюритис”.

- Г-н Панайотов, пазарите преминаха през година, наситена с много събития. Какво може да очакваме до края на годината и за първото тримесечие на 2025 г.?

През последната година пазарите преминаха през множество събития и икономически предизвикателства, които създадоха висока волатилност и несигурност. До края на годината и в първото тримесечие на 2025 г. вероятно те ще останат динамични, с очакване за нови предизвикателства и възможности.

Избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ добавя ново измерение в глобалната икономическа обстановка, като се очаква неговата администрация да въведе промени в икономическата и външната политика. Евентуалното преосмисляне на подкрепата на САЩ за Украйна може да има сериозни последици за конфликта с Русия, което ще добави несигурност както за европейските, така и за глобалните пазари.

На икономическия фронт пазарите вероятно ще се колебаят в краткосрочен план, докато инвеститорите очакват повече яснота относно новите политически приоритети на Тръмп. Същевременно Федералният резерв стабилизира инфлацията и икономическите данни ще диктуват дългосрочните лихвени проценти, като това е нормалното поведение на една централна банка.

- Меко или твърдо приземяване за икономиките – кой анализаторски лагер в крайна сметка ще се окаже прав в прогнозите си?

Дебатът за меко или твърдо приземяване се основава на комбинация от икономически фактори като безработица, инфлация и глобалната търговска обстановка. Докато прогнозите за меко приземяване остават доминиращи в някои региони, високата задлъжнялост и евентуално забавяне на търсенето на ключови пазари създават предпоставки за по-твърдо приземяване в други. Ниската безработица е упорита и това прави решенията доста по-трудни. Истината вероятно ще е в балансираната среда между двете. Очакваме лихвите в САЩ да се стабилизират около 3-3,5% на годишна база, което е с около 100-150 базисни точки от настоящите нива.

- Какво следва за пазарите на развиващите се икономики?

Развиващите се пазари остават в състояние на постоянна адаптация, изправени пред предизвикателства като глобалните финансови условия и търговските ограничения. Очаква се техните дългосрочни перспективи да зависят до голяма степен от устойчивите икономически реформи и стабилното търсене на ключови суровини, което би могло да окаже подкрепа за растежа. Добрата новина е, че корекция надолу в лихвите в САЩ и Европа помага значително за завръщането на интереса към развиващия се свят.

- Смятате ли, че светът наистина се пребори с инфлацията?

Инфлацията все още остава ключово предизвикателство за повечето развити икономики. Въпреки значителните усилия на централните банки, контролът над инфлацията е временен успех, който зависи от устойчивото забавяне на ценовите покачвания в различни икономически сектори. Ако централните банки не се справят, то изкуствения интелект и роботизацията ще се справят с това.

- Как свръхзадлъжнялостта на правителствата ще се отрази на икономиките и инвеститорите?

Растящата задлъжнялост на правителствата поставя икономиките в риск от дългови кризи и натиск върху суверенните рейтинги. Това, от своя страна, увеличава несигурността за инвеститорите и ограничава фискалните възможности за подкрепа на икономиката при евентуални бъдещи рецесии.

От друга страна обаче, високата задлъжнялост предлага и възможност. Високите нива на дълг често водят до повишена доходност по държавните облигации, което може да бъде привлекателно за тези, които търсят по-висока възвръщаемост и са готови да поемат премерен риск. В условия на икономическа несигурност държавните облигации на водещи икономики могат да бъдат „пристанище“ за капитали, особено ако централните банки забавят покачването на лихвите, за да улеснят правителствата в обслужването на дълга.

- Как в тази нестабилна среда един инвеститор да изгради дългосрочно портфолио?

Изграждането на устойчиво портфолио в условията на висока волатилност изисква фокус върху истинската диверсификация и баланс между рисковите и по-сигурни активи, както и анализ на текущите глобални тенденции. Предвид значителното покачване на фондовите пазари в последните 18 месеца, по-скоро бих заложил на съотношение 60/40 (акции/ облигации), отколкото 70/30, но разбира се това е индивидуално и зависи от множество фактори за всеки отделен инвеститор.

- Кои са най-важните въпроси, които клиентите трябва да зададат на инвестиционния си посредник?

Клиентите трябва да зададат няколко ключови въпроса на своя инвестиционен посредник, за да получат яснота и увереност относно управлението на техните средства. На първо място е важно да разберат каква е инвестиционната философия и стратегия на посредника – дали той следва агресивен подход, или се фокусира върху дългосрочен растеж, и дали този стил е съвместим с личните им цели и рисков профил.

Прозрачността относно таксите и разходите също е съществен фактор – клиентите трябва да са напълно информирани как тези разходи ще повлияят на възвръщаемостта, за да избегнат неприятни изненади. Би било липса на разбиране или конфликт на интерес да се инвестира във фондове, които от своя страна инвестират в ETF-и, освен ако няма друга причина или ограничение. Основният фактор е срокът на инвестицията. Всяка инвестиция под 5-10 години граничи със спекула.

- Кои са основните уроци, които научихте за финансовите пазари през годините?

През близо 27-те години на активно управление на активи и търгуване научих, че финансовите пазари са сложна, но и систематична среда, където търпението и дисциплината са основни съюзници на успешния трейдър/инвеститор. Един от най-важните уроци е, че пазарите винаги ще преминават през цикли – подеми и спадове са неизбежни. Важно е да сме подготвени и да не реагираме емоционално. Друг ключов урок е значението на риска и управлението му. Без значение колко привлекателна изглежда една инвестиция, адекватното управление на риска трябва винаги да е приоритет, защото дори стабилните на пръв поглед активи могат да донесат загуби при резки промени на пазара. Точно тук личи стойността на добре диверсифицирания портфейл.

Научих също, че в основата на успешните решения е прозрачното и отговорно отношение към клиента. Дългосрочното доверие се гради, когато инвестиционният посредник/брокерът споделя ясно и честно както възможностите, така и потенциалните рискове. Финансовите пазари ни напомнят постоянно, че светът е свързан и геополитически събития или нови технологии могат внезапно да променят общата картина. Да бъдеш адаптивен, да учиш непрекъснато и да не се страхуваш от промяната са уроци, които ни се налага да учим всеки ден.

- Какво мислите за автоматизираните платформи за търговия и изкуственият интелект? Могат ли те да заменят нуждата от инвестиционни посредници?

Автоматизираните платформи и изкуствения интелект значително облекчават търговията и инвестирането, като предлагат по-бързи и прецизни операции. Въпреки това човешкият опит и способността за интуитивен анализ на несигурни ситуации остават ключови за управлението на риска и вземането на стратегически решения. Почти всяка платформа, която в последните 10 години е тръгнала от автоматизация и роботизация на взимане на решения, неизбежно е добавила към предлагането си и инвестиционен консултант.

- Защо подкрепяте Investor Finance Forum?

Investor Finance Forum е важна платформа, където експерти и инвеститори обменят мнения и обсъждат ключови пазарни тенденции. Форумът от години насърчава диалог, който е ценен за цялата финансова общност, защото създава по-информирани и подготвени участници.

За нас в "Аларик Секюритис" подкрепата на тази инициатива беше естествена стъпка, защото вярваме, че информираният пазар е стабилен пазар. Ние бяхме и сред първите, които застанаха зад форума още при самия му старт. Знанието трябва да се споделя и предава. Животът е прекалено кратък за друго.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:47 | 19.11.24 г.
Още от Пазари виж още