За 13-a поредна година конференцията Investor Finance Forum ще събере на едно място експерти от банковия, финансовия и финтех сектор, капиталовите пазари, фондовите борси и регулатори. Най-голямото събитие на финансовата и инвестиционна общност в региона, което икономическият сайт Investor.bg организира, ще се проведе на 21 ноември в "Интер Експо Център" в София. Подробности за програмата и участниците в събитието ще откриете ТУК, където може да се регистрирате за присъствие на място.
Какво могат да очакват инвеститорите от пазарите след преизбирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, преборена ли е вече инфлацията по света и какви са ESG критериите за избор на компаниите в портфейла на Amundi - разговаряме със Спасимир Маджаров, директор за България на дружеството за управление на активи.
- Г-н Маджаров, изборите за президент в САЩ най-накрая отминаха, а Доналд Тръмп неособено изненадващо се завърна победоносно в Белия дом. Как очаквате да се отрази избирането му върху пазарите, особено развиващите се, предвид исканията му да въведе високи мита върху вноса, особено от Китай?
Има няколко аспекта, които имаме предвид.
Очакваме Тръмп да започне мандата си с налагане на мита и депортиране на имигранти – по тези теми няма нужда от ратификация на Конгреса. Това би било шок от страна на предлагането и при равни други условия би довело до по-високи цени, т.е. инфлация. Този сценарий е отрицателен за инструментите с фиксиран доход и би повлиял значително на позициите на Фед.
Намаляването на корпоративния данък от 21% на 15%, от друга страна, изисква ратификация от Конгреса. Това отнема време (тарифните налози трябва да компенсират загубените данъчни приходи), но от друга страна, очаквано увеличeните корпоративни печалби в резултат на намаления данък водят до растеж на пазарната капитализация в дългосрочен план.
Виждате, имаме предложения с нееднозначен ефект.
Китай би следвало да пострада от общо мито от 60%. Нашите изчисления показват, че това може да струва до 0,5 процентни пункта от общия растеж на китайската икономика. Но Китай също има поле за маневриране.
Първо, на фронта на преговорите Пекин беше в добра позиция, когато подписва Фаза 1 от търговското споразумение на Тръмп през 2020 г., и това може да се повтори. Второ, очакваме Китай да се съсредоточи върху области, в които САЩ са чувствителни – фармацевтични съставки и редки минерали. Разбира се, възможна е и девалвация на валутата.
При нововъзникващите пазари има вероятност малките, отворени икономики да бъдат засегнати - Тайван, Южна Корея, Сингапур, Малайзия и т.н. – под въздействие на наложените мита и слабото търсене от Китай. Въпреки това е възможно ИТ секторът, в резултат на дерегулацията в САЩ, да окаже известен положителен натиск върху играчи като Индия, Индонезия и т.н.
- Централните банки започнаха цикъл от намаляване на основните лихви. Очаквате ли Европейската централна банка (ЕЦБ) и Федералният резерв да понижат отново лихвите и през декември, или ще натиснат пауза, за да видят накъде се насочва икономиката след преизбирането на Тръмп? Как вече се отразява на пазарите разхлабването на паричната политика?
Въпреки че наблюдаваме известна нестабилност или колебания в инфлацията, общата инфлационна траектория върви в низходяща посока. Това трябва да позволи на централните банки като ЕЦБ и Фед да продължат да намаляват лихвените проценти в съответствие с очакванията.
Но, както казах по-рано, ефектът на Тръмп, който очакваме да видим след встъпването му в длъжност и последователността от решения, които ще вземе, също са част от уравнението.
В общ план след намаляване на лихвените проценти се очаква рискови активи като акции да се представят положително. Данните към 1 ноември сочат, че американските акции са се повишили ценово с 20,1% на годишна база (YTD), европейските акции - с 6,7%, а японските и нововъзникващите пазари - съответно с 11,7% и 9,6%.
- Смятате ли, че инфлацията вече е преборена и в този контекст – меко или твърдо кацане очаквате за икономиките?
Реалният БВП на САЩ (коригиран спрямо инфлацията) нарасна с 2,8% през тримесечието до 30 септември, надминавайки очакванията, воден от силното потребление. Това е малко под растежа през второто тримесечие, но ние вярваме, че прогнозата за меко кацане за икономиката на САЩ остава валидна.
В този контекст обаче инфлацията няма да бъде „преодоляна“, докато не достигне желаното ниво в дългосрочен план.
Мисля, че е твърде рано да се обяви победа.
- Има ли конкретни индустрии или сектори, които според вас са по-устойчиви на макроикономически сътресения, и заемат ли тези сектори по-приоритетно място в портфейлите ви?
Има. Бих разгледал така наречените "защитни" акции - които включват храни, потребителски стоки от първостепенно значение, фармацевтични продукти, комунални услуги, недвижими имоти и др. Бих казал, че търсенето в тези сектори е относително независимо от текущия икономически/макро цикъл.
Тези активи предлагат относително адекватна защита срещу негативни икономически сценарии.
Ние, разбира се, имаме продукти, които включват така наречените защитни акции или стратегии, но бих искал да отговоря на въпроса ви, като кажа, че като цяло включването на тези или други, например „циклични“ акции в портфолиото, зависи от профила, хоризонта и апетита към риск на клиента.
- Как диверсифицирате портфейлите си, за да намалите риска от пазарна волатилност в несигурната икономическа среда?
Няма еднозначен отговор, когато става въпрос за инвестиране и управление на финансови активи.
Финансовите пазари се ръководят от очакванията на инвеститорите – зад всеки продаден актив стои продавач, който смята, че цената ще падне в близко бъдеще, и купувач, който очаква цената да се повиши, разбира се, в общия случай. Това също е част от нагласите на нашите инвеститори.
Диверсификацията е налице априори при създаването на даден продукт и, разбира се, тя се коригира в зависимост от пазарната ситуация - когато и колкото е възможно и в зависимост от това какво би струвало.
Отново се връщам към целта на инвеститора – времеви хоризонт, апетит, очаквания, лична среда и т.н.
Финансовият свят е под постоянен стрес и промени, така че за да бъде успешен инвеститорът, трябва да има разумно очакване за възвръщаемост, елемента на риск и времевия хоризонт, който за акциите трябва да бъде поне 5 години, а ние предпочитаме дори 10 години, тъй като дългосрочният хоризонт позволява да "коригирате" текущите колебания. Иначе, диверсификация, както казах, е налична във фонд с 80-100-300 позиции и т.н., но това не е единственото условие за успех, а само част от целия набор, споменат по-горе.
- Какво мислите за автоматизираните платформи за търговия и изкуственият интелект? Могат ли те да заменят нуждата от инвестиционни посредници?
Автоматизираните платформи за търговия и AI предлагат значителни възможности, особено по отношение на ефективността и възможността за обработка на големи количества данни. Те могат да идентифицират модели и тенденции, които може да са трудни за забелязване от чисто човешки аспект.
Въпреки че тези инструменти могат да подобрят качеството на анализа и да рационализират определени процеси, е малко вероятно те да заменят напълно инвестиционните посредници. Винаги ще има нужда от експертна преценка, което взема предвид не само необработените данни, но и по-широк контекст и опит.
- Тъй като инвестициите в ESG стават все по-важни, какви конкретни критерии приоритизирате при избора на компании за портфейли, съобразени с ESG, и как балансирате ESG факторите с потенциалната възвръщаемост?
В подхода си за отговорно инвестиране Amundi използва най-добрия в класа подход, като елиминира всички компании, които не отговарят на ESG критериите, след което оценява всяка компания и ѝ дава ESG рейтинг. След това извършва друг анализ, за да оцени пригодността към портфолиото според неговите инвестиционни цели.
Amundi разработи свой собствен вътрешен процес за оценка на ESG, базиран на подхода „най-добър в класа“, при който според техния рейтинг емитентите са с под- или надценка в инвестиционния процес или дори изключени в някои случаи.
Този рейтинг, адаптиран към всеки сектор на дейност, има за цел да оцени динамиката, в която работят компаниите. Изпълнява се с преценка, съобразена със спецификата на всеки регион.
Вътрешните референтни стойности за анализ се състоят от 38 критерия, от които 17 критерия, общи за всички компании, независимо от техния бизнес сектор, и 21 критерия, специфични за сектора.
Тези критерии са предназначени да оценят как проблемите с устойчивостта могат да повлияят на емитента, както и качеството на управлението на тези проблеми. Въздействието върху факторите за устойчивост, както и качеството на действията за смекчаване също се вземат предвид.
Тези критерии са достъпни в системата за управление на портфолио от фронт офис мениджърите на фондове.
- Защо подкрепяте Investor Finance Forum?
Това е платформа за нас, на която да получим някакъв вид обратна връзка и директен контакт с потребителя на инвестиционна услуга.
Също така ни позволява да кажем какво мислим за текущото състояние на икономиката, пазарите и т.н. и да съпоставим с колегите, активни на пазара.
Мисля, че също е много полезно за инвеститорите, защото им позволява да чуят различни гледни точки и да намерят информацията, стратегията, която им подхожда.