Борсовата сесия на Wall Street започва с понижения, след като ралито след изборите се укроти, а Федералният резерв на САЩ сигнализира, че не бърза да продължава да намалява лихвените проценти, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones губи 146 пункта, или 0,3%. Широкият пазарен показател S&P 500 се понижава с 0,73%, а технологичният измерител Nasdaq Composite - с 1,22%.
Акциите на Applied Materials, която произвежда оборудване за производството на чипове, поевтиняха с повече от 9%, след като компанията оповести слаби прогнози за приходите през текущото тримесечие. Тези на Domino's Pizza поскъпнаха с близо 2%, след като Berkshire Hathaway обяви нов дял във веригата пицарии.
Всичко това се случва след ден на загуби за Wall Street, тъй като възходът след изборите продължи да показва признаци на отшумяване. В четвъртък Dow спадна с повече от 200 пункта, а S&P 500 и Nasdaq Composite се понижиха с по около 0,6%.
Акциите поеха надолу в четвъртък следобед, след като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви по време на събитие в Далас, че централната банка не „бърза“ да намали лихвените проценти. Изказването му стана факт, след като миналата седмица Фед намали разходите по заемите за втори път тази година. Пазарите намалиха очакванията си за още едно понижение на заседанието на Фед през декември и сега виждат приблизително 59% вероятност за намаление с четвърт процентен пункт според инструмента FedWatch на CME Group, което е спад от 82,5% преди изказването на Пауъл в четвъртък.
По-рано днес стана ясно, че продажбите на дребно в САЩ са се повишили през октомври, подкрепени от сделките с автомобили в началото на празничния сезон.
Стойността на покупките на дребно, некоригирана спрямо инфлацията, е нараснала с 0,4% след ревизирания нагоре ръст от 0,8% през септември, сочат публикувани в петък данни на Министерството на търговията. С изключение на автомобилите, продажбите са се повишили с 0,1%.
В началото на днешната борсова сесия в САЩ доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до 4,493%, а тази по 30-годишните - до 4,644%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира повишение от 0,14% до 106,82 пункта.
На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поевтиняват с 0,85% до 71,94 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI - с 0,9% до 68,08 долара за барел.
Златото поскъпва с 0,22 на сто и се търгува на цена от 2578,6 долара за тройунция.
*Данните са актуални към 16:50 ч. българско време.