За 13-a поредна година конференцията Investor Finance Forum ще събере на едно място експерти от банковия, финансовия и финтех сектор, капиталовите пазари, фондовите борси и регулатори. Най-голямото събитие на финансовата и инвестиционна общност в региона, което икономическият сайт Investor.bg организира, ще се проведе на 21 ноември в "Интер Експо Център" в София. Подробности за програмата и участниците в събитието ще откриете ТУК, където може да се регистрирате за присъствие на място.
Какви са инвестиционните нагласи на българите, как се променят правилата за брокерските услуги в Европа и какво е мястото на България в европейския бизнес на Freedom24 - разговаряме с Александър Буюкли, ръководител на представителството в България на Freedom24, който ще бъде един от участниците на форума.
- Какви възможности предлага Freedom Finance Holding чрез брокерската си платформа Freedom24? Каква е оценката на представителството Freedom24 България от момента на откриването му и какви са плановете за бъдещо развитие?
От момента на откриването на Freedom24 България се стремим не само да отговорим на основните очаквания на местните инвеститори, но и да изведем ново ниво на качество на брокерските услуги. Под това имам предвид няколко аспекта.
На първо място, имаме физически офис в страната, не се ограничаваме само с онлайн обслужване. Всеки българин, който иска да започне да инвестира или вече притежава портфейл, може да дойде в офиса ни и да се консултира с нас лично. Това ни помага да изградим доверие и да изградим дългосрочни отношения с всеки клиент.
На второ място, разполагаме с екип от служители за обслужване на клиенти. Те предоставят на клиентите изчерпателна и бърза помощ, свързана с технически въпроси, информация за новините на фона на пазара.
Freedom24 дава достъп до 15-те най-големи фондови борси в света, възможност за инвестиране в 1 милион инструмента, професионални анализи на пазара на ценни книжа, собствен уеб терминал за управление на инвестиционния портфейл. Но освен инвестиционни продукти, искаме да предложим на българите достъп до финансовата общност.
Планираме да организираме инвеститорски събития в България, на които нашите клиенти и партньори ще могат да споделят опит, да обменят мнения и да се учат едни от други. Също така се готвим да разработим образователни проекти и да обърнем специално внимание на обучението на начинаещи инвеститори, което ще направи инвестициите достъпни и разбираеми за по-широка аудитория.
- Как оценявате инвестиционната активност на българите и какво им бихте посъветвали относно инвестиционните им решения през 2025 г.?
Инвестиционният пазар в България донякъде прилича на инвестиционните пазари в страните членки на Европейския съюз, но има и съществени разлики. Той е сравнително млад и преминава през всички етапи на развитие, през които са преминавали преди страните с пазарната икономика.
Според последните данни по-малко от 3% от българските домакинства притежават акции или облигации, а 60% от българите изразяват недоверие към финансовите институции. Класическите инвестиционни стратегии като банкови депозити и недвижими имоти остават търсени, въпреки че не предоставят възможности за ефективен растеж на капитала.
През 2025 г. за българите, според мен, ще бъде актуално да се откажат от този консервативен инвестиционен модел и да се насочат към по-динамични и модерни подходи 一 например пазар на ценни книжа. Този подход ще осигури възможности за нарастване на капитала в днешната икономическа среда.
В края на краищата, ако погледнете стратегически, какво движи глобалния бизнес в момента? Това е развитието на изкуствения интелект, алтернативната енергия и електрическите автомобили. В същото време секторът на отбраната се разраства, а цените на петрола се повишават.
През изминалата година фондовият пазар в САЩ се е повишил с 36%. Разбира се, никой не може да гарантира бъдещата доходност на ценните книжа и тя е по-рискова от депозитите, но статистиката трябва да мотивира хората да проучат това направление. Особено като се има предвид, че фондовият пазар предоставя гъвкавост при избора на рискове и стратегии - от консервативни до агресивни варианти.
- Какво е мястото на България в европейския бизнес на Freedom24?
България заема важно място в стратегията за разширяване на дейността на Freedom24 в Европа. Тя е не само регион с висок потенциал за растеж, но и ключов елемент от развитието ни в балканския регион. Целта ни е да се превърнем в значим играч, като въведем финансовата култура на световно ниво и предоставим на инвеститорите конкурентни и модерни продукти.
Удобното географско положение на България я прави идеална точка за обслужване на съседните пазари. Планът ни е не само да развиваме брокерски услуги, но и да допринасяме за формирането на финансовата общност, като подкрепяме местни събития и инициативи.
- Как се променят правилата за брокерските услуги в Европа и как компанията се адаптира към тях?
Брокерските дейности в Европа претърпяват значителни промени поради въвеждането на нови регулации като MiFID II, както и изисквания за прозрачност и защита на инвеститорите. Freedom24 активно се адаптира към тези промени, като прилага високи стандарти за съответствие и технологии. Редовно преразглеждаме процесите си, за да се съобразим с новите разпоредби, включително задължителните изисквания за управление на риска, защита на личните данни и отчетност.
Използваме съвременни технологии, за да изпълним регулаторните задължения, и активно взаимодействаме с европейските регулаторни органи, за да гарантираме, че нашите услуги са прозрачни и сигурни. Този подход ни позволява да поддържаме доверието на клиентите и да гарантираме стабилност в променящата се регулаторна среда.
- В началото на тази година световните централни банки започнаха цикъл на намаляване на лихвените проценти. Как това се отразява на фондовия пазар и търговията?
Намаляването на лихвените проценти от страна на централните банки оказва значително влияние върху фондовия пазар и търговията. Когато лихвените проценти се понижават, кредитите стават по-достъпни, което стимулира както потребителските разходи, така и инвестициите на предприятията. Това от своя страна, увеличава търсенето на стоки и услуги, което оказва положително въздействие върху корпоративните печалби.
В условията на ниски лихвени проценти облигациите и другите инструменти с фиксирана доходност губят своята привлекателност за инвеститорите. Това води до преразпределение на капитала в полза на по-високодоходни, но по-рискови активи, като например акции. В резултат на това фондовият пазар става по-активен и цените на акциите се повишават под натиска на притока на капитали, което засилва бичия тренд.
- Как Freedom24 планира да развива технологичните решения, които предлага на своите клиенти, на европейско ниво? Какви са следните цели?
Freedom Holding Corp, от която сме част, активно развива собствена екосистема, която съчетава широк спектър от финансови и нефинансови услуги. В Казахстан, където се намира централата на холдинга, ние развиваме:
- дигитална банка Freedom Bank, ипотечни и автомобилни кредити за клиентите ни;
- застрахователни компании, предлагащи широка гама от продукти, включително животозастраховане и общо застраховане;
- суперприложение Freedom SuperApp;
- услуги, които не са пряко свързани с финансите, като например резервация на билети, продажба на смартфони и дори мобилни комуникации, които дават възможност на нашите клиенти и увеличават тяхната лоялност.
Що се отнася до Freedom24, директно в приложението Freedom24, наскоро разработихме функция за чат в приложението и стартирахме структурирани продукти, които ви позволяват да се възползвате от пазарните движения с предвидими рискове.
- Защо подкрепяте Investor Finance Forum?
Подкрепяме Investor Finance Forum, защото той предоставя уникална платформа за комуникация между инвеститорите и професионалните участници на пазара. Това допринася за по-доброто разбиране на настоящите тенденции и перспективите за развитие на инвестиционния пазар и ни позволява да оценим икономическото развитие на страната като цяло.