За 13-a поредна година конференцията Investor Finance Forum ще събере на едно място експерти от банковия, финансовия и финтех сектор, капиталовите пазари, фондовите борси и регулатори. Най-голямото събитие на финансовата и инвестиционна общност в региона, което икономическият сайт Investor.bg организира, ще се проведе на 21 ноември в "Интер Експо Център" в София. Подробности за програмата и участниците в събитието ще откриете ТУК, където може да се регистрирате за присъствие на място.
Как се развива Българска фондова борса през последните 20 години, доколко пазарът е отворен да подкрепя стартиращи компании и върху какви инвестиции се фокусира компанията - разговаряме с Николай Мартинов, съосновател и управляващ партньор на IMPETUS Capital, който ще бъде участник във форума.
- Г-н Мартинов, бил сте основен акционер и член на управителния съвет на "Инвестор.БГ" АД. Как се разви пазарът на БФБ за 20-те години от първото IPO до днес?
През последните две десетилетия българската икономика и пазар се развиха значително и това рефлектира в трансформацията и на Българската фондова борса (БФБ). Първичното публично предлагане (IPO) на "Инвестор.БГ" АД беше първото за частна компания в България, както и първото за технологична компания в Централна и Източна Европа. Това постави началото на един съвсем нов етап за капиталовия пазар, като демонстрира, че технологичните компании могат успешно да привлекат капитал чрез публично предлагане.
Следващата стъпка беше BEAM пазара за растеж с по-опростени регулации и по-ниски изисквания за листване в сравнение с основния пазар на БФБ, който позволи на малките и средни предприятия (МСП) да набират капитал по-лесно.
Днес, макар тенденциите да са общо положителни, ликвидността и активността на БФБ все още изостават в сравнение с по-развитите пазари, което изисква допълнителни усилия за привличане на инвеститори и качествени емитенти. Това е текущият приоритет. Основното предизвикателство остава сравнително ограничената база от активни инвеститори и липсата на разнообразие в предлаганите финансови инструменти, които могат да задържат интереса на международните и локални инвеститори. Подобряване на инфраструктурата, разширяване на предлаганите продукти и осигуряване на прозрачност в корпоративното управление са от ключово значение за привличането на по-широка аудитория.
В тези насоки работи и екипът ни през последното десетилетие.
- В последните години се говори активно за бурното развитие на стартъп системата в България. На какво се дължи това и усеща ли се забавяне на този бурен растеж предвид политическите несигурности?
Присъединяването на България към Европейския съюз, в комбинация с преференциалната данъчна система и наличието на талантливи, добре образовани специалисти, особено в областта на технологиите, постави изключително добра основа за създаването и развитието на иновативни компании.
За да оцелеят през първите пет години и да надхвърлят етапа на „стартъп“, компаниите имат нужда от три основни фактора - благоприятна регулаторна рамка, която насърчава иновациите и растежа, достъп до възможности за финансиране и мрежа от партньорства, които са жизненоважни за стартиращите компании в ранна фаза. В България възможностите за финансиране в последните години се увеличиха, повишавайки интереса към екосистемата. Нивото на този тип финансиране в държавата обаче остава 10 до 20 пъти по-ниско от средното ниво за Европа и е главно зависимо от държавни и европейски инициативи. Частният капитал все още не участва до нужното за една развита стартъп екосистема ниво. Виждаме увеличен интерес спрямо предни години от чуждестранни инвеститори, който е изключително важен за осигуряване на ценна експертиза, контакти, достъп до глобални мрежи от професионалисти, но екосистемата ни все още прохожда.
За съжаление, политическата нестабилност през последните 4 години оказа влияние върху инвестиционния климат, като увеличи несигурността и риска при дългосрочните инвестиции, но въпреки това българските предприемачи демонстрират впечатляваща устойчивост и адаптивност. Те продължават да намират иновативни решения за справяне с тези предизвикателства, а много от тях развиват стратегии за глобална експанзия, което им позволява да диверсифицират риска и да увеличат потенциала си за успех чрез навлизане на нови пазари и привличане на международни партньори.
Подкрепата за предприемачите чрез различни менторски и акселераторски програми, както и събитията за нетуъркинг и обмен на знания, допълнително укрепват екосистемата.
- До каква степен пазарът е отворен към инвестиции в развиващи се компании?
Радвам се да наблюдавам, че пазарът в България става все по-отворен към инвестиции в развиващи се компании, самият факт, че BEAM пазарът за растеж на МСП съществува е изключително в подкрепа на тази тема. И все пак - ликвидността и доверието на инвеститорите са отворена тема. Необходими са допълнителни усилия за повишаване на прозрачността и корпоративното управление, което ще стимулира по-голям интерес към инвестиции в растящи компании.
- Какви са плановете на Impetus за 2025 г.?
IMPETUS Capital инвестира в иновативни компании с двуцифрен или трицифрен ръст на приходите, насочени към експорт, тип „син океан“. През 2025 г. фокусът ни е в компании реализирали своя първи милион, валидирали бизнес модела си и търсещи партньор в експанзията си. Някои от вертикалите, които следим тясно, са решения около космоса, следваща генерация търговия и бъдеще на транспорта, особено по отношение на компании, чиито екип е в Югоизточна Европа или с основателски екип от диаспората. Целта ни е да идентифицираме и подкрепим предприемачи, които създават гръбнака на икономиката утре и управляват бизнес модели и продукти с глобален потенциал.
Отвъд лицето ни на инвеститор, желанието ни да допринесем за развитието на сектора и капиталовия пазар в България ни вдъхнови да създадем и собствен инвестиционен инструмент - Impulse GROWTH – целият ни инвестиционен портфейл, обединен в ликвидна акция на БФБ, която предлага възможност дори на непрофесионални инвеститори да инвестират в бързоразвиващи се и иновативни компании, и то още преди да са излезли на публичния пазар.
Impulse GROWTH ни дава възможност не само възможност да популяризираме дейността и успехите на развиващите се компании в региона, но също така са се ангажираме с образователни уебинари, онлайн срещи с техните основатели, да разказваме „историите на успеха“ и изобщо да поддържаме активна общност от хора, които се вълнуват от капиталовия пазар в България и биха желали да следят новините около него.
Вярваме, че Impulse GROWTH е част от нашата мисия и отговорност за развитие на инвестиционната култура в България и през 2025 г. ще продължи да бъде във фокуса и ангажиментите ни.
- В края на август Impetus обяви намерение да направи 10 до 12 инвестиции до 2026 г. Към какъв тип проекти сте се насочили?
Търсим компании с иновативни решения, които имат потенциал да трансформират индустрията, в която оперират. Особено внимание обръщаме на екипи с ясна визия за разширяване в Европа и САЩ, които използват източноевропейския пазар като трамплин.
- Защо подкрепяте Investor Finance Forum 2024?
Investor Finance Forum е водещо събитие в региона, което събира на едно място инвеститори, предприемачи и финансови експерти. Подкрепата ни за форума е продиктувана от желанието да насърчаваме обмена на идеи, добри практики и сътрудничество между различните участници на пазара. Най-добрият опит за изграждане на публични и успешни бизнеси, инвестиционни инструменти и правила за защита на капитала имат възможността да се обединят и да изградят едно по-добро бъдеще за капиталовия пазар на страната ни.