fallback

Добрин Томов: Инфлацията по света може отново да се ускори заради геополитическите рискове

С диверсификация между различните класове активи инвеститорите могат да се защитят от специфични рискове, казва главният анализатор на "Компас Инвест"

13:12 | 15.11.24 г.
Автор - снимка
Създател

За 13-a поредна година конференцията Investor Finance Forum ще събере на едно място експерти от банковия, финансовия и финтех сектор, капиталовите пазари, фондовите борси и регулатори. Най-голямото събитие на финансовата и инвестиционна общност в региона, което икономическият сайт Investor.bg организира, ще се проведе на 21 ноември в "Интер Експо Център" в София. Подробности за програмата и участниците в събитието ще откриете ТУК, където може да се регистрирате за присъствие на място.

Какво да очакваме от пазарите в близко бъдеще, пребори ли светът инфлацията и как да процедира един инвеститор в тази среда - разговаряме със Добрин Томов, главен анализатор в УД "Компас Инвест" АД, който ще бъде един от участниците на форума.

- Пазарите преминаха през година, наситена с много събития. Какво може да очакваме до края на годината и за първото тримесечие на 2025 г.?

Въпреки че 2024 година е изпълнена със значими събития, тя се очертава като благоприятна както за акциите, така и за облигациите. Един от най-важните фактори, които допринасят за доброто представяне, е решението на водещите централни банки да започнат цикъл на намаляване на лихвените проценти. Тази стъпка, съчетана с по-добри от очакваното финансови резултати на компаниите и динамиката в сектора на изкуствения интелект, доведе американските акции до нови исторически върхове през ноември. С оглед на стабилността на американската икономика, забавянето на инфлацията и очакванията за допълнителни понижения на основните лихви, перспективите пред акциите остават положителни. Що се отнася до облигациите, въпреки неизвестността относно степента, с която централните банки ще продължат да намаляват лихвените проценти през 2025 година, исторически данни показват, че пониженията на лихвите обикновено имат положителен ефект върху облигационния пазар.

- Меко или твърдо приземяване за икономиките – кой анализаторски лагер в крайна сметка ще се окаже прав в прогнозите си?

В момента основният сценарий сред пазарните участници в САЩ предвижда „меко кацане“ на икономиката. Ключовите аргументи в подкрепа на този прогноза са забавянето на инфлацията, както и относително устойчивите показатели за икономическата активност и пазара на труда. Тези фактори се подкрепят и от очакванията за последващи понижения на основния лихвен процент от страна на Федералния резерв.

Ситуацията в Европа обаче е различна. Производственият PMI индекс показва трайна тенденция на свиване през последните месеци, което е индикатор за потиснато икономическо настроение в региона. Въпреки това инфлацията в еврозоната продължава да се забавя, което може да се разглежда като сигнал за възможни бъдещи намаления на основния лихвен процент от Европейската централна банка (ЕЦБ). Това, от своя страна, би могло да осигури подкрепа за икономическата активност в региона.

Въпреки че част от пазарните участници все пак допускат риск от рецесия, определящ за крайния изход ще бъде политиката на централните банки през следващите месеци. Ако инфлацията продължи да се забавя, без това да доведе до спад в потреблението или до увеличение на безработицата, сценарият за меко приземяване би се материализирал. В противен случай, ако инфлацията не достигне целевите нива, очаквани от централните банкери, те ще бъдат принудени да запазят лихвените проценти на текущите им нива, което може да доведе до негативни последствия за икономиките.

- Какво следва за пазарите на развиващите се икономики?

През последните 35 години възвращаемостта на акциите на развиващите се пазари обикновено надминава тази на развитите пазари, когато печалбите на компаниите и БВП в развиващите се икономики растат с по-висок темп, отколкото тези в развитите икономики. Тази зависимост беше нарушена през 2023 и 2024 година, когато сравнително бързият растеж на развиващите се пазари не доведе до по-добри резултати на фондовите пазари. Една от причините за това е, че инвеститорите се пренасочиха към акции свързани с изкуствения интелект в развитите пазари и по-конкретно тези в САЩ. В по-дългосрочен период очакваме зависимостта между акциите на развиващите се и развитите пазари да бъде възстановена, когато съставът на пазарите се върне към по-нормално състояние.

- Смятате ли, че светът наистина се пребори с инфлацията?

Въпреки че инфлацията е значително по-ниска в сравнение с нивата от 2022 и 2023 година, тя все още остава над целевото ниво от 2% както в еврозоната, така и в САЩ. Нейното забавяне до голяма степен се дължи на по-волатилните компоненти, докато инфлацията в сектора на услугите остава сравнително устойчива. Това със сигурност би имало отражение и върху решенията на централните банкери в САЩ и Европа по отношение на основните лихвени проценти.

Макар да е постигнат значителен напредък по отношение на глобалната инфлация, е необходимо продължаващо внимание и адаптивни мерки за напълно постигане и поддържане на целевите инфлационни нива в световен мащаб. Геополитическите рискове в Близкия изток, очакванията за по-инфлационна фискална политика в САЩ, както и налагането на тарифи върху международната търговия са фактори, който по-скоро предполагат, че може отново да бъдем свидетели на по-високи темпове инфлация. 

- Как свръхзадлъжнялостта на правителствата ще се отрази на икономиките и инвеститорите?

От 80-те години на миналия век се наблюдава трайна тенденция задлъжнялостта на развитите икономики непрекъснато да нараства. Тази тенденция се засили след значителните по размери фискални дефицити в резултат от Covid и ниските по това време лихвени проценти. Днес, в условията на по-високи лихвени равнища, фискалният дефицит в САЩ достигна най-голямата си стойност от началото на 80-те години, докато в Европа е дефицитът е най-широкият за последните три десетилетия. Това, от своя страна, най-общо има двойнствен ефект върху икономиките - от една страна, подпомага устойчивостта на икономическата активност, а от друга, генерира инфлационен натиск.

- Как в тази нестабилна среда един инвеститор да изгради дългосрочно портфолио?

Първо, препоръчително е консултирането със специалист в съответната област, който може да извърши надеждна оценка на рисковия толеранс. Това ще позволи по-точно определяне на оптималното разпределение на активите, включително баланс между акции, облигации и други класове активи. В периоди на нестабилна среда, като каквато може да се определи настоящата, с диверсификация между различните класове активи, инвеститорите могат да се защитят от специфични рискове, произтичащи от геополитическа, фискална, монетарна и други форми на несигурност.

- Кои са най-важните въпроси, които клиентите трябва да зададат на управляващо дружество?

Според мен това са:

  • Каква е вашата инвестиционна стратегия и философия?
  • Какъв е вашият процес за селектиране на инвестиции?
  • Мога ли да инвестирам с малки суми?
  • Как определяте нивото на риск?

- Какво мислите за автоматизираните платформи за търговия и изкуственият интелект? Могат ли те да заменят нуждата от инвестиционни посредници?

Макар и новите технологии и автоматизирани платформи да предоставят множество предимства на инвестиционните консултанти, те крият своите недостатъци. Едно от основните предимства на автоматизацията е обемът на данни, които могат да бъдат преработени за значително по-кратък период от време, предоставяйки възможност за по-задълбочени анализи и откриване на тенденции на пазара. Макар и да предлагат оптимизация на процесите, тези нововъзникващи технологии не могат да заменят ролята на инвестиционните консултанти. Елиминирайки фактори като персонализация и личен подход към всеки индивидуален клиент, изкуственият интелект не може да включи отделните нужди и цели на инвеститора, които оформят инвестиционната стратегия. В крайна сметка, автоматизираните технологии стават все по-голяма част от нашето ежедневие. Експерите трябва да се научат да интерират тези процеси и техники в техния анализ, като по този начин откриват нови идеи и подходи за анализиране на инвестиционни възможностти.

- Защо подкрепяте Investor Finance Forum?

В "Компас Инвест" вярваме, че контактът с хора е едно от основните неща, които движат успеха в инвестиционния сектор. Затова активно подкрепяме участието във финансови форуми, където нашите клиенти и екип имат възможност да обменят знания, идеи и опит с професионалисти от различни области. Тези събития създават уникална среда за изграждане на дългосрочни партньорства и получаване на актуална информация за последните тенденции и иновации в индустрията. Вярваме, че подобни инициативи са ключът към изграждането на доверие и постигането на високи резултати в полза на нашите клиенти и партньори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:13 | 15.11.24 г.
fallback
Още от Пазари виж още