Цената на петрола се понижава в петък поради признаци, че търсенето в Китай, най-големия вносител на „черно злато“ в света, продължава да не се развива добре в условията на неравномерно икономическо възстановяване.
Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 1,25% до 71,65 долара за барел, а тези върху американския West Texas Intermediate (WTI) – с 1,27% до 67,83 долара за барел.
За седмицата се очаква Брентът да поевтинее с 2,7%, а WTI - с 3,3%, предава Ройтерс.
Перспективата за по-големи доставки от САЩ и Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзнички (ОПЕК+), заедно с проблемите пред икономическото възстановяване на Китай, продължават да будят безпокойство.
През октомври китайските нефтопреработвателни предприятия са преработили с 4,6% по-малко суров петрол в сравнение с година по-рано, като спадът на годишна база е за седми пореден месец. Той се случва на фона на затварянето на някои заводи и намалените работни показатели на по-малките независими рафинерии, сочат данни на Националното статистическо бюро от петък.
По-рано Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира, че световното предлагане на „черно злато“ ще надхвърли търсенето през 2025 г., дори ако ОПЕК+ запази приетите съкращения. Тя очаква нарастващото производство от САЩ и други външни производители да продължи да изпреварва бавното търсене.
Базираната в Париж агенция повиши прогнозата си за ръст на търсенето през 2024 г. с 60 хил. барела дневно до 920 хил. барела дневно и остави прогнозата си за ръст на търсенето на петрол през 2025 г. без съществени промени - 990 хил. барела дневно.
Тази седмица ОПЕК намали прогнозата си за ръста на световното търсене на „черно злато“ за тази година и 2025 г., подчертавайки слабостта в Китай, Индия и други региони, като по този начин картелът за четвърти пореден път ревизира в посока надолу очакванията си за 2024 г.
Запасите от суров петрол в САЩ през миналата седмица са се увеличили с 2,1 млн. барела, съобщи в четвъртък Администрацията за енергийна информация, което е много повече от очакванията на анализаторите за ръст от 750 хил. барела.
Запасите от бензин са намалели с 4,4 млн. барела през миналата седмица до най-ниското си ниво от ноември 2022 г. насам, в сравнение с очакванията на анализаторите в анкета на Ройтерс за увеличение с 600 хил. барела. Запасите от дестилати, които включват дизелово гориво и мазут, също неочаквано са намалели с 1,4 млн. барела.
*Данните са актуални към 9.00 ч. българско време.