Азиатско-тихоокеанските пазари затвориха предимно с понижения в четвъртък, след като индексът на потребителските цени в САЩ за октомври засили очакванията, че Федералният резерв ще намали лихвите отново през декември.
Данните съвпаднаха с очакванията – общият индекс леко се ускорява до 2,6%, а основният индекс на потребителските цени, който изключва волатилните цени на храните и енергоносителите, нараства с 3,3% миналия месец, пише CNBC.
Индексът Hang Seng в Хонконг изтри почти 2% до 19 435,81 пункта, с което удължи губещата серия от последните дни. Пазарът в Хонконг остана отворен, въпреки че властите издадоха предупреждение за тайфун. Това е първият подобен случай, откакто градът промени правилата, за да разреши търговията при екстремно време.
Измерителят CSI 300 в континентален Китай спадна също с близо 2 на сто до 4039,62 пункта.
Изключение от червената вълна е австралийският показател S&P/ASX 200, който добави 0,37% и затвори на ниво от 8224 пункта след публикуването на данните за безработицата в страната. Нивото на безработица остава без промяна на 4,1% за трети пореден месец, според националната статистика, като е под пика, достигнат по време на пандемията, от 5,2%. Това прави малко вероятно централната банка да пристъпи към намаляване на лихвите скоро.
„Ясно е, че пазарът на труда в Австралия все още е много издръжлив, въпреки продължителния период на ограничителни лихви“, коментира Май Буи, икономист в компанията за управление на инвестиции AMP.
Все пак броят на заетите през октомври се увеличава по-малко от очакваното – с 15 900 души в сравнение с прогноза за 25 хил., а броят на безработните нараства с 8 хил. души – число, което не се отразява на коефициента на безработица. Заетостта на хората в трудоспособна възраст достига 67,1% при очакван ръст до 67,2%.
В Южна Корея индексът Kospi остана почти стабилен на ниво от 2418,86 пункта, а Kosdaq се понижи с 1,17% до 681,56 пункта.
Японският индекс Nikkei 225 спадна с 0,48%, с което обърна печалбите от по-ранната сесия, и затвори на ниво от 38 535,70 пункта. Topix спадна с 0,27% до 2701,22 пункта.
Японската йена поевтиня под 156 йени за един долар спрямо зелените пари, което е най-ниско ниво от четири месеца.
Доларовият индекс, който измерва динамиката на обменния курс на щатската валута спрямо шест други основни валути, се повишава до 106,75 пункта - най-високото му ниво от две години, тъй като инвеститорите очакват политиките на Доналд Тръмп да забавят скоростта на намаляване на лихвите от Федералния резерв.