Цената на петрола се понижава в понеделник, тъй като заплахата от прекъсване на доставките поради лошите метеорологични условия в САЩ намаля. На този фон планът за стимулиране на китайската икономика разочарова инвеститорите, предава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 31 цента, или 0,4%, до 73,56 долара за барел, а тези върху американския West Texas Intermediate (WTI) са на ниво от 70 долара за барел, което представлява спад от 38 цента, или 0,5%.
И двата бенчмарка поевтиняха с повече от 2% миналия петък.
Пакетът от стимули на Пекин, обявен след едноседмичното Общокитайско събрание на народните представители в петък, не отговори на пазарните очаквания, смята пазарният анализатор на IG Тони Сикамор.
Анализаторите на ANZ посочват, че липсата на преки фискални стимули предполага, че китайските власти са оставили място за оценка на въздействието на политиките, които ще въведе следващата администрация на САЩ.
Потреблението на петрол в Поднебесната империя, която от години е двигател на растежа на световното търсене, през 2024 г. почти не се е увеличило, тъй като икономическият растеж на страната се е забавил, употребата на бензин е намаляла с бързото популяризиране на електромобилите, а втечненият природен газ е заменил дизела като гориво за камиони.
Междувременно опасенията за прекъсване на доставките заради урагана „Рафаел“ в Мексиканския залив в САЩ, който прерасна в мощна буря, намаляха.
По последни данни от неделя повече от една четвърт от добива на петрол в Мексиканския залив на САЩ и 16% от добива на природен газ са били блокирани заради стихията.
*Данните са актуални към 9:00 ч. българско време.