Пазарите реагираха бурно на победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ – акциите рязко поскъпнаха, както и доларът и биткойнът, повиши се и доходността по американските държавни облигации.
За пазарите е лесно да се приспособят към обещанията на Тръмп. Намаляването на корпоративните данъци почти автоматично води до поскъпване на акциите. Въвеждането на мита почти автоматично означава засилване на валутата. По-големите дефицити означават по-висока доходност от облигациите, а по-леките регулации помагат на банковите акции и биткойна.
Друг е въпросът дали тази реакция ще се окаже правилна в дългосрочен план, пише Wall Street Journal.
Първият въпрос е свързан с несигурността около изборите за Камарата на представителите, където предстои да разберем дали републиканците ще постигнат мнозинството, за да могат да прокарат безпроблемно дневния ред на Тръмп. Към момента те са спечелили 211 места в Камарата на представителите, а демократите - 199. За мнозинство са необходими 218 места.
Ако не разполага с мнозинство, което да го подкрепи за данъчните облекчения или увеличението на разходите, дефицитът ще се запълва от обещаното от него увеличение на митата, което се равнява на голямо увеличение на данъците. Това би поставило под въпрос логиката на нарастването на доходността от държавните облигации, посочва медията.
Доходността по 30-годишните американски държавни ценни книжа се увеличи най-силно за един ден от най-мрачните дни на пандемията през 2020 г. Това е индикация, че извънконтролните дефицити, управлявани от Джо Байдън и датиращи от първия мандат на Тръмп, ще продължат за неопределено време.
Вторият проблем е въздействието върху икономиката на политиката на Тръмп по отношение на имиграцията и митата. Ако изпълни обещанието си да депортира милиони имигранти, влезли нелегално в страната, това ще предизвика голям шок в предлагането, а това носи съответните рискове от ръст на инфлацията.
Шоковете в предлагането означават по-висока инфлация и по-бавен растеж и обикновено са лоши за акциите. Всеки намек за подновени опасения за инфлацията би повишил доходността от облигациите, което отново ще е лошо за акциите.
Обещаното увеличение на митата върху вноса, по учебник, ще стимулира долара. Чуждите валути трябва да се коригират надолу, така че цените в доларово изражение да останат почти същите след митата. Точно това се случи през 2018 г., когато Тръмп повиши митата за вноса от Китай.
Ако той въведе всеобхватни мита - плюс 60% за Китай и специални по-високи тарифи върху вноса на мексикански автомобили, доларът вероятно ще получи по-силен тласък.
Ефектът върху валутата може да бъде частично компенсиран от външни мита върху износа на САЩ и от потенциална пълномащабна търговска война заради данъците върху вноса. Останалият свят обаче ще загуби повече от това, отколкото САЩ. Америка има голям търговски дефицит и освен това износът ѝ се състои най-вече от петрол, газ, части за самолети и други подобни ключови продукти. Нито една страна вносител не би искала да се насочи към тях в евентуална търговска война.
САЩ вероятно ще пострадат по-малко при евентуална търговска война, но все пак ще бъдат засегнати. По-бавният растеж по принцип би трябвало да се отрази задържащо на акциите и на доходността по облигациите - отново обратно на предположенията на пазара.
През 2016 г. акциите бяха много по-евтини, като S&P 500 беше 16 пъти над прогнозираните печалби. Сега индексът се търгува 22 пъти над прогнозираните печалби, така че много добри новини вече са калкулирани от трейдърите.
По същия начин доходността по 10-годишните държавни облигации е 4,4% срещу 1,8% през 2016 г., а доларовият индекс достига 105 пункта спрямо 97 пункта тогава. През 2016 г. беше по-лесно и за трите да се покачат, така че всяко разочарование относно посоката или бързината на политиките на Тръмп би навредила.
Ако се вгледаме в историята, през 2016 г. незабавната реакция на изненадващата победа на Доналд Тръмп беше масова разпродажба на пазарите. Това се оказа грешен ход. След това доходността по облигациите и обменният курс на долара се повишиха до края на годината, докато инвеститорите се подготвяха той да поеме длъжността през януари 2017 г. През 2017 г. доларът поевтиня на валутните пазари, падна и доходността по облигациите, а пазарът на акции се охлади.
Инвеститорите смятат, че имат представа какво ще направи Тръмп този път. Нито те обаче са станали по-добри в оценките си, нито самият Тръмп е по-предвидим.