Доналд Тръмп спечели надпреварата за Белия дом, а американският долар и фондовият пазар са смятани за победители. Но президент републиканец ще натежи върху облигациите, нововъзникващите пазари, чистата енергия и утстойчивите инвестиции.
Ройтерс обобщава как точно:
Валути
Президентският мандат на Тръмп ще подсили позициите на американския долар, като инвеститорите очакват политиките му да доведат до по-висока инфлация и растеж, отколкото ако победител беше демократката Камала Харис. Това ще означава, че Федералният резерв трябва да запази лихвите високи, за да предотврати прегряване на икономиката, което, от своя страна, ще бъде от полза за долара.
В същото време плановете на Тръмп да наложи мита върху търговията принуждават европейските съюзници да плащат повече за отбрана, а омаловажаването на многостранни институции вероятно ще потисне растежа другаде в света и ще повиши привлекателността на долара. Анализатори на Citi очакват доларът да отбележи ръст от 3% след победата на Тръмп.
Анализатори очакват рязък спад на еврото, дори евентуално под ключовото ниво от 1 долар, ако последват мита и понижения на местните данъци.
Те също така очаква китайският юан да продължи да поевтинява, както през 2018-2020 г., когато той бързо се обезцени.
По-високият курс на долара ще означава и връщане към кери търговията – валути като японската йена и швейцарския франк вече се разпродаваха усилено преди изборите.
Но швейцарският франк ще намери подкрепа благодарение на по-високата стойност на износа на страната, предпазвайки го от митата и склонността на валутата да се представя по-силно в периоди на по-висока инфлация, считат анализатори.
Очаква се администрацията на Тръмп да възприеме по-мека линия към регулацията на криптовалутите, затова биткойнът е друг възможен победител. Най-голямата криптовалута в света достигна исторически връх в сряда.
Акции
Обещанието на Тръмп за по-малко регулация и по-ниски данъци за големите корпорации, повече добив на петрол и строга политика към имиграцията показват по-силен растеж и инфлация, смятани за положителни за акциите. Сектори като банки, технологии, отбрана и изкопаеми горива вероятно ще се възползват.
Планът му да понижи корпоративния данък от 21% на 15% ще повиши печалбите на компаниите от S&P 500 с около 4%, сочат изчисления на Goldman Sachs.
Въпреки това все още не е ясно дали планът на Тръмп за намаляване на данъците ще бъде приет от Конгреса. Същевременно протекционистичните му политики и твърда линия към Китай ще повишат разходите, ще намалят рентабилността и ще засегнат мултинационалните компании.
Извън САЩ силният долар, растящите доходност по американските облигации и търговското напрежение ще означават, че дефанзивни сектори ще се представят по-добре, а мултинационални компании с експозиция към американските пазари ще понесат удар.
Сектори, изложени на промени в митата, като полупроводници, автомобили и чиста енергия, вероятно ще бъдат нестабилни. Преди изборите инвеститори излязоха от притежания на японски акции, където доминират автомобилните компании, както и от акции на европейски производители на електромобили и чипове.
Barclays предупреди за възможни спадове във високия диапазон на едноцифрения процент на печалбите на европейските компании, ако търговските конфликти бъдат възобновени. Секторът на отбраната в Европа вероятно ще се представи смесено, след като Тръмп заяви, че ще прекрати войната в Украйна, но също така добави, че европейските съюзници трябва да харчат повече за отбрана.
Облигации
Инвеститорите са все по-притеснени от мащаба на американския държавен дълг и фискални дефицити, тъй като смятат, че те ще тласнат нагоре лихвите по заемите или доходността по облигациите.
Разходните планове на Тръмп ще добавят дефицити от 7,5 трлн. долара за десет години - много повече от това, което Харис предлагаше. Доходността по облигациите нарасна с почти 50 базисни пункта през октомври, когато пазарите оценяваха по-високо вероятността от победа на Тръмп.
Инфлационният натиск от политиките на Тръмп ще стесни пространството на Фед за понижения на лихвите, а това вероятно ще задържи доходността по облигациите висока.
Победа на Тръмп ще потисне и растежа в Европа и Азия, тъй като митата и други политики подлагат на натиск тези икономики. По-големият натиск върху еврото, йената, швейцарския франт и други валути и по-високата инфлация ще намалят възможностите на централните банки там да понижават лихвите, както е необходимо. Анализатори очакват доходността по глобалните облигации да расте.
Суровини
Тръмп ще цели да увеличи до максимум добива на петрол и газ в САЩ, като разшири лизинга на федерални заеми и отмени екологични регулации, където е възможно – политическа програма, която гарантира, че страната ще остане водещ петролен производител в света. Силното предлагане може да задържи относително ниска цената на фючърсите върху американския лек суров петрол WTI, която намаля с около 4% от началото на тази година.
От друга страна, той вероятно ще засили прилагането на петролни санкции върху Иран, което може да отнеме част от предлагането на суров петрол в света. Тръмп също така заяви, че ще запълни Стратегическия петролен резрв до невиждани до момента нива. Това може да подкрепи още повече цените с навлизането на правителството на пазарите.
Соята също е под прицел. Търговците в САЩ се надпреварваха да изнесат рекордната реколта преди изборите на фона на опасения от възобновяване на търговското напрежение с Китай, втория по големина вносител на соя. Китай, който не се съобрази напълно със споразумението от 2020 г. с администрацията на Тръмп да купува повече американски земеделски стоки, купува по-малко американска соя тази пазарна година и не е купил почти никаква царевица. Цените на соята са намалели с 25% спрямо година по-рано.
Нововъзникващи пазари
Дори преди изборите притесненията за политиките на Тръмп натежават върху нововъзникващите икономики. Наред с митата върху Китай, Тръмп заяви, че ще наложи и мита от 200% върху мексиканския внос на автомобили. Мексиканското песо може да спадне под 21 песо за долар, невиждани нива от над две години, казват анализатори.
Друг потенциален проблем за нововъзникващите пазари – кандидатът за вицепрезидент на Тръмп Джей Ди Ванс предлага данък от 10% върху изпращаните пари от емигрантите, които са важни за много латиноамерикански икономики.
Южноафриканският ранд, бразилският реал и фондовите пазари в тези страни са уязвими, ако се стигне до повишения на митата, както и производителите на чипове в Тайван, Южна Корея и други страни, които произвеждат за китайски технологични компании.
Разпродажба на облигации и поскъпване на долара също ще отклонят пари от нововъзникващите пазари и ще наложат по-строги парични политики в много страни.
Нововъзникващи икономики с местен растеж и реформи като Индия или Южна Африка може да се възползват и да се превърнат в убежище в иначе нестабилна глобална среда. Чили, която е голям производител на литий и мед, може да бъде до голяма степен пощадена поради по-малката възможност нейният износ да бъде заменен.
Устойчиви инвестиции
Победа на Тръмп ще му позволи да изпълни обещанията си по време на предизборната камания да отмени зелени регулации, ограничаващи сондажите на петрол и газ и добива на въглища, което може да оскъпи акциите в тези сектори.
Тръмп каза също, че „ще отмени всички непохарчени средства“ въз основа на Закона за намаляване на инфлацията, знаков климатичен закон на администрацията на Байдън-Харис, който включва стотици милиарди долари под формата на субсидии за електромобили, слънчева и вятърна енергия.
Но стъпки, които действително може да понижат цените на акциите в тези сектори, може да изискват действия на Конгреса, а редица конгресмени от Републиканската партия изразиха подкрепа поне за части от закона.
Тръмп също така заяви, че ще отстрани Гари Генслър като председател на Комисията по ценните книжа и борсите. Това ще бъде спънка за способността на американските фондове за устойчиви инвестиции да притискат компании за промени в политиките и може да намали привлекателността на фондовете. От 2022 г. те са подложени на нетно теглене на средства, тъй като високите цени на енергията засягат относителната възвръщаемост.