Цената на петрола се понижава с повече от 1% в сряда, след като доларът поскъпна поради пазарните залози, че президентските избори в САЩ могат да се развият в полза на републиканеца Доналд Тръмп, предава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 90 цента, или 1,2%, до 74,63 долара за барел, а тези върху американския West Texas Intermediate (WTI) - с 82 цента, или 1,1%, до 71,17 долара за барел.
Фючърсите върху американските акции и доларът поскъпват в Азия, докато инвеститорите се ориентират към евентуална победа на Тръмп. По-силният щатски долар прави деноминираните в зелени пари стоки като „черното злато“ по-скъпи за притежателите на други валути, което от своя страна ограничава търсенето.
По последни данни Тръмп, който се опитва да стане първият бивш президент, завърнал се в Белия дом, от повече от 100 години, е спечелил 265 електорални гласа в Избирателната колегия срещу 194 гласа за съперничката му от Демократическата партия, вицепрезидента Камала Харис, към 9:05 часа българско време.
За победа са необходими общо поне 270 гласа в 538-членната Избирателна колегия.
Според данните на The Wall Street Journal гласовете са 248 за Тръмп срещу 214 за Харис.
„Ако Доналд Тръмп спечели, това ще е благоприятно за петролния пазар в краткосрочен план поради перспективите за затягане на санкциите срещу иранския петрол“, коментира Сони Кумари, стратег по суровините в ANZ Research.
В по-дългосрочен план обаче последиците могат да бъдат негативни, тъй като политиките на Тръмп ще бъдат в подкрепа на американската петролна и газова индустрия, докато търговският протекционизъм може да доведе до по-слабо търсене, добави тя.
Сигналите за отслабване на търсенето също натежават върху цените на петрола в сряда, посочи старши пазарният анализатор на Phillip Nova Приянка Сачдева, след като данните на Американския петролен институт показаха, че запасите от суров петрол в САЩ са нараснали повече от очакваното.
През седмицата, приключила на 1 ноември, запасите са се увеличили с 3,13 млн. барела, съобщиха пазарни източници, което е повече от прогнозираното в анкета на Ройтерс нарастване с 1,1 млн. барела.
Според източниците запасите от бензин са намалели с 928 хил. барела, което до голяма степен съответства на очакванията, а запасите от дестилати са спаднали с 852 хил. барела.
*Данните са актуални към 9.05 ч. българско време.