Фючърсите върху американските борсови индекси и доларът отбелязват ръст в сряда поради очакванията на инвеститорите, че републиканецът Доналд Тръмп е напът да спечели президентските избори в САЩ. Официално надпреварата е без ясен победител засега, предава Ройтерс.
Тръмп води пред кандидата на демократите Камала Харис, след като клонящи към републиканците щати обявиха първи резултатите си, но все още няма резултати от изборите във всички колебаещи се щати, които може да решат изхода от надпреварата.
Доходността по американските облигации достигна 4-месечен връх, след като някои сайтове за залагания очакват победа на Тръмп, а внимателно следен показател за колебаещите се щати на New York Times даде шанс от 89% той да спечели.
Анализаторите обикновено допускат, че плановете на Тръмп за ограничаване на имиграцията, понижаване на данъците и обхватни мита може да подложат на натиск към ускоряване на инфлацията и повишаване на доходността по облигациите, ако бъдат задействани, в сравнение с левоцентристките политики на Харис.
Предложенията на Тръмп биха довели и до поскъпване на долара и може да ограничат понижаването на лихвите в САЩ.
Макар че пазарите все още са уверени в намаляването на лихвите от Федералния резерв с 25 базисни пункта в четвъртък, фючърсите за следващата година се озоваха на червена територия.
„С обявяването на първите резултати, въпреки че те не са толкова изненадващи, виждаме, че доходността по облигациите леко нараства, доларът укрепва позициите си, биткойнът е нагоре, класическа Тръмп търговия“, коментира Брайън Якобсен, главен икономист на Annex Wealth Management.
Доходността по 10-годишните облигации се повишава до 4-месечен връх от 4,471%, преминавайки връхната точка от миналата седмица от 4,388%. Доходността по 2-годишните ценни книжа е нагоре до 4,291% спрямо нивото от 4,189% напоследък.
„Ако погледнем дългия край на кривата, тя отразява факта, че и двамата кандидати не са точно консервативни по отношение на фискалната политика. И двамата искат да използват фискалната печатна преса“, коментира Арним Холцер, глобален макростратег в Easterly EAB Risk Solutions.
„Най-големият въпрос е дали Тръмп или Харис ще получат пълни мандати. Ако те не постигнат убедителна синя или червена победа, това ограничава фискалните щети и е най-добрият изход за притежателите на облигации“, счита той.
Юанът се колебае
Фючърсите върху S&P 500 и Nasdaq отбелязват ръст от 1,3%, докато Wall Street очаква обещаните понижения на данъците и по-малко корпоративни регулации.
Европейските пазари не са толкова въодушевени от политиките на Тръмп относно митата. Ако бъдат задействани, те може да предизвикат глобална търговска война и да застрашат износа на ЕС.
Фючърсите върху EUROSTOXX 50 поевтиняват с 0,7%, а фючърсите върху DAX са надолу с 0,5%. Фючърсите върху FTSE са непроменени.
Най-широкият индекс на MSCI за Азиатско-Тихоокеанските акции извън Япония се понижи с 0,8%, а японският Nikkei е нагоре с 2,3%. Йената отбелязва спад.
На валутните пазари доларовият индекс отбелязва ръст от 1,5% до 104,97 пункта, най-голямото дневно покачване от началото на 2023 г. Еврото се понижава с 1,5% до 1,0772 долара, отстъпвайки от едномесечния връх от 1,0937 долара, достигнат през нощта.
Доларът поскъпва с 1,5% спрямо японската йена до 153,94 йени за долар. Биткойнът се повишава с 8,54% и достига рекордните 75 060 долара. Смята се, че Тръмп подкрепя по-активно криптовалутите от Харис.
Доларът поскъпва с 1% спрямо офшорния юан до 7,1726 юана, предизвиквайки съобщения, че китайските банки продават долари, за да забавят спада на валутата.
Смята се, че Китай е най-застрашен от мита и търговията с валутата му е напрегната, а волатилността ѝ спрямо долара е около рекордни върхове.
Китайските фондови пазари достигнаха близо едномесечен връх, тъй като инвеститорите очакват на заседанието на водещите китайски ръководители в Пекин тази седмица да бъдат одобрени рефинансиране на дълг и разходи за местните власти. Китайският индекс на сините чипове заличи ранните си ръстове и остава непроменен.
Цената на златото се понижава с 0,3% до 2734 долара за тройунция, отстъпвайки от рекордния връх от 2790 долара, който достигна напоследък.
Силният ръст на долара подлага на натиск цените на петрола и на други суровини, тъй като ги прави по-скъпи за покупка в други валути.
Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI поевтиняват с 66 цента до 71,33 долара за барел. Контрактите върху Брента са надолу със 76 цента до 74,76 долара за барел.