Основните американски борсови индекси започват почти без промяна сесията в сряда спрямо нивата си в края на търговията във вторник, а инвеститорите са под влиянието на публикуваните корпоративни отчети и очакват още доклади от големи технологични компании, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибавя 148,35 пункта до ниво от 42 384,50 пункта. Широкият измерител S&P 500 е нагоре с 0,16% до равнище от 5841,04 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite напредва с 0,15% до ниво от 18 742,65 пункта.
Alphabet постави началото на голямата седмица на отчетите на технологичните компании с голяма пазарна капитализация. Компанията-майка на Google надмина очакванията на анализаторите, след като постигна силен тримесечен ръст на приходите от облачния си бизнес. Книжата на компанията поскъпват с над 6%.
В същото време цената на акциите на производителя на чипове AMD намалява с 10%, след като насоките ѝ за приходите през четвъртото тримесечие не впечатлиха инвеститорите. По-широкият сектор на полупроводниците отбелязва спад за деня, а книжата на Super Micro Computer поевтиняват с 32%.
Производителят на машини за строителството Caterpillar натежава върху Dow. Цената на акциите му се понижава с 4%, след като компанията не отговори на очакванията с отчета си за третото тримесечие и понижи указанията си за приходите за цялата година.
Технологичните гиганти Meta Platforms и Microsoft ще обявят отчетите си в сряда, а Apple и Amazon – в четвъртък.
В макроикономически план публикуваните нови данни показаха смесена картина.
Икономиката на САЩ е нараснала по-бавно от очакванията през третото тримесечие, сочат данните за брутния вътрешен продукт. Той се е повишил с 2,8% на годишна база, докато икономисти, участвали в допитване на Dow Jones, очакваха увеличение с 3,1 на сто.
Но данните за работните места, публикувани в сряда, показаха по-силен от очакванията трудов пазар. Според новия доклад на ADP за октомври новосъздадените работни места в частния сектор са отбелязали ръст до най-високото си ниво от над една година насам.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до съответно 4,266% и 4,491%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от други шест основни валути, се понижава леко до 104,16 пункта. Еврото поскъпва до 1,085 долара, а паундът е надолу до 1,299 долара. Спрямо йената щатските пари запазват курса си от 153,35 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола нараства с над 2% в сряда, след като Ройтерс съобщи, че ОПЕК+ може да отложи с един месец или повече планираното повишаване на добива на петрол, което трябваше да влезе в сила през декември поради опасения от вяло търсене на петрол и нарастващо предлагане.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент прибавят 1,41 долара до 72,53 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI поскъпват с 1,34 долара до 68,55 долара за барел.
Американските фючърси върху златото прибавят 0,3% до 2789,20 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17 ч. българско време.