fallback

Търсенето на злато мина 100 млрд. долара за първи път

Увеличението, при което обемите се покачиха до 1313 тона, беше подкрепено от по-силните инвестиционни потоци от запад

10:58 | 30.10.24 г.
Автор - снимка
Създател

Световното търсене на злато е набъбнало с около 5% през третото тримесечие, което е рекорд за периода. С това и потреблението се вдига над 100 млрд. долара за първи път, според данни на Световния съвет по златото, цитирани от Bloomberg.

Увеличението, при което обемите се покачват до 1313 тона, бе подкрепено от по-силните инвестиционни потоци от запад, което помогна да се компенсира намаляващият интерес от Азия, се казва в доклад на финансираната от индустрията група.

Златото поскъпва осезаемо тази година, прибавяйки над една трета към цената си и поставяйки няколко последователни рекорда. Скокът се дължи на стабилното купуване от страна на централните банки и увеличеното търсене от богати инвеститори, като последните ръстове бяха подкрепени от промяната на паричната политика на Федералния резерв.

„Търсенето се пренасочи през тази година от предимно извънборсови покупки на нововъзникващи пазари – от хора с високо нетно състояние – към много повече извънборсови покупки на запад“, каза Джон Рийд, главен пазарен стратег в Съвета по златото. Извънборсовите трансакции се извършват чрез дилъри или директно между купувачи и продавачи, без обмен.

Златото – което постави нов рекорд с цена от над 2782 долара за тройунция в търговията в сряда – отбелязва поскъпване всеки месец тази година, с изключение на незначителното отдръпване през януари и през юни, когато цените останаха стабилни. „Фактът, че корекциите са били много плитки и кратки, е ясен показател за FOMO купуване“, каза Рийд, имайки предвид т. нар. страх на инвеститорите да не пропуснат възможността (от fear of missing out, бел. ред.).

Тъй като цикълът на понижаване на лихвените проценти започна, Съветът очаква да види увеличен интерес към златото, като геополитическата несигурност – особено около напрегнатите президентски избори в САЩ следващата седмица – увеличава причините инвеститорите да се насочат към актива убежище.

Инвестиционните потоци са от съществено значение за ръста от 13% в цената на метала през третото тримесечие, като общото търсене на обезпечените със злато борсово търгувани фондове, кюлчета и монети достигна най-високите си нива от началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г. В същото време покупките на централните банки продължават – като Полша, Унгария и Индия са водещи купувачи – въпреки че темпът на официалната активност се забавя. Търсенето на бижута намалява, тъй като рекордните цени натежават върху потреблението.

Гледайки напред, фискалните притеснения – особено около нарастващия държавен дълг на САЩ – може да станат по-отчетливи като двигател, коментира Рийд.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:56 | 30.10.24 г.
fallback
Още от Пазари виж още