Борсовата сесия на Wall Street започва предимно с повишения, ден след като Федералният резерв пристъпи към дългоочакваното намаляване на лихвените проценти, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones скача с 474 пункта, или 1,2%. Широкият пазарен показател S&P 500 се повишава с 1,6%, а технологичният измерител Nasdaq Composite се поакчва с 2,4 на сто.
В сряда централната банка на САЩ понижи лихвите повече от очакванията - с половин процентен пункт - и пое към очаквано стабилно смекчаване на паричната политика. Ръководителите на Фед очакват бенчмарковата лихва да намалее с още половин процентен пункт до края на тази година, с още процентен пункт през 2025 г. и с последен половин процентен пункт през 2026 г., за да се озове в диапазон от 2,75 - 3%.
Днес трейдърите получиха още добри новини за икономиката на САЩ. Броят на американците, подали нови молби за обезщетения за безработица, неочаквано e спаднал през миналата седмица. Това подсказва, че през септември ръстът на заетостта се е ускорил.
Първоначалните молби за обезщетения за безработица са намалели с 12 хил. до сезонно изгладените 219 хил. за седмицата, приключила на 14 септември, съобщиха от Министерството на труда в четвъртък. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха 230 хил. молби за последната седмица.
Пазарът на труда в САЩ се охлади значително, което породи опасения за предстояща рецесия. Съкращенията обаче остават на ниско равнище.
Акциите на технологичните компании поскъпват, тъй като намаляването на лихвените проценти връща инвеститорите към поемането на риск. Акциите на Nvidia и AMD поскъпват съответно с около 5% и 4%, а тези на Micron Technology се търгуват на повече от 2% по-висока цена.
Книжата на други големи технологични компании като Meta и Alphabet напреднаха съответно с 2,4% и 1,9%. Тези на финансовия гигант JPMorgan Chase повишават цената си с 0,8%.
На този фон акциите на Caterpillar и Home Depot се търгуват с повишение на цената от съответно 2,6% и 1,5%.
В началото на днешната борсова сесия в САЩ доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до 3,743%, а тази по 30-годишните - до 4,071%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира повишение от 0,44% до 101,04 пункта.
На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поскъпват с 1,02% до 74,4 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI - с 1,03% до 71,64 долара за барел.
Златото поскъпва с 0,05 на сто и се търгува на цена от 2600 долара за тройунция.
*Данните са актуални към 17:00 ч. българско време.