Цената на петрола се променя слабо в четвъртък, като продължаващите опасения за търсенето ограничиха потенциалните ползи от по-голямото от очакваното намаляване на лихвения процент от Федералния резерв на САЩ, предаде Ройтерс.
Фючърсите върху суровия петрол сорт Брент за ноември поскъпват с 8 цента до 73,73 долара за барел, а тези върху сорта WTI за октомври поевтиняват с 3 цента до 70,88 долара за барел.
Централната банка на САЩ намали разходите по заемите с половин процентен пункт в сряда. Облекчаването на паричната политика обикновено стимулира икономическата активност и търсенето на енергия, но пазарът го възприе като знак за по-слаб пазар на труда, който може да забави икономиката. Това мнение изглежда надделя над стимула, който понижаването на лихвените проценти обикновено дава на икономическата активност.
Слабото търсене от страна на забавящата се китайска икономика също продължи да натежава.
Производството на рафинериите в Китай се е забавило за пети пореден месец през август, показаха данни през уикенда. Растежът на промишленото производство в Поднебесната империя също се забави до петмесечно дъно през миналия месец, а продажбите на дребно и цените на новите жилища отслабнаха допълнително.
Трейдърите следят и събитията в Близкия изток, след като в сряда се взривиха уоки-токита, използвани от ливанската въоръжена групировка „Хизбула“, след подобни експлозии на пейджъри предходния ден. Източници от службите за сигурност заявиха, че отговорна за това е израелската шпионска агенция „Мосад“, но израелски официални лица не коментираха случилото се.
Анализаторите на Citi заявиха, че очакват дефицит на петролния пазар от около 0,4 млн. барела дневно, който да подкрепи цените на Брента в диапазона 70-75 долара за барел през следващото тримесечие.
*Данните са актуални към 9.00 ч. българско време.