„Българска фондова борса“ АД (БФБ) отчита едно много добро полугодие, като консолидираната печалба нараства с 54% на годишна база до 8 млн. лв. за периода януари-юни 2024 г. спрямо 5,2 млн. лв. година по-рано. Увеличението е с 2,78 млн. лв. в абсолютен размер.
Неконсолидираният резултат би бил загуба от 335 хил. лв., ако не беше приходът от дивиденти за 3,4 млн. лв. от електроенергийната борса БНЕБ ЕАД.
Именно приходите на енергийната борса доминират със 7,43 млн. лв. за полугодието (ръст с 10% на годишна база, или 684 хил. лв.) спрямо 745 хил. лв. от такси за регистрация на дружества на БФБ (повишение със 74 хил. лв.), 499 хил. лв. от разпространение на информация за БФБ (повишение с 14 хил. лв.) и 538 хил. лв. от такси за търговия (ръст със 130 хил. лв.).
Големият ръст обаче е в приходите от лихви, които се увеличават двойно - с 3 млн. лв. до 6,14 млн. лв. за полугодието на тази година. Логиката е, че търговците на електроенергия оставят големи суми в БНЕБ ЕАД и лихвите върху тези суми са значителни, почти колкото таксите за търговия с електронергия. Приходите от лихви растат, след като в последната година и половина лихвите по държавните ценни книжа и депозитите на Запад се увеличиха и явно БНЕБ е намерило начин да печели от това, въпреки че лихвите по депозитите у нас са още ниски.
Основен акционер с дял 50,05% е държавата.
На 23 август 2024 г. „Българска фондова борса“ АД сключва договор за цесия, с който прехвърля договор за цесия от 24 октомври 2014 г. на вземането от „Корпоративна търговска банка” АД. Към датата на изготвяне на консолидирания отчет (края на август) цената по договора в размер на 599 602 лв. е получена.
Investor.bg прегледа старите отчети на БФБ и от тях е видно, че цесията е била за 1,214 млн. лв., но тази сума е била обезценена и се е водила на цена 0 лв., затова в следващия отчет трябва да бъде отчетена печалба 600 хил. лв. от продажбата на цесията.
Още в неконсолидирания отчет на БФБ, публикуван в края на юли 2024 г., пише, че „към 30 юни 2024 г. ръководството отново е направило анализ и преценка за събираемостта на вземането, като е взело предвид и новонастъпили обстоятелства..., свързани с водени предварителни преговори за сключване на договор за продажба на обезцененото вземане. В резултат на този анализ ръководството е отчело, че все още е налице значителна несигурност относно вероятността за частично събиране на вземането по договора за цесия и поради това не е отчетено частично възстановяване на обезценката от 100% във финансовия отчет на дружеството към 30 юни 2024 г.“.
Акциите на БФБ поевтиняват с 13,48% в последните 12 месеца до 8,15 лв. за акция и пазарна капитализация от 107 млн. лв.
Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
Свързани компании: