Австрия се е отказала от синдикираната продажба на облигации с падеж през 2086 г. – поредният знак, че апетитът на инвеститорите за дългосрочен дълг избледнява.
Националната агенция по дълга на Австрия е решила да продължи с продажбата само на петгодишен дълг, според източници на Bloomberg, пожелали анонимност.
По-рано тази седмица агенцията е потърсила потенциални инвеститори, за да проучи нагласата към книжата с купон от 1,5% годишно.
Търсенето на дългосрочни облигации отслабва и в частния сектор, посочва информационната агенция. Производителят на напитки Diaego Plc например привлече по-малък интерес към 20-годишните му облигации, а нидерландският кредитор ING привлече много по-малко търсене за дългови книжа с по-дълъг срок в сравнение с тези с по-къс срок.
„В момента и при преобладаващите нива на доходност търсенето не беше достатъчно силно“, казва се в изявление на австрийското министерство на финансите, изпратено по имейл но Bloomberg.
Дългосрочният дълг изостава досега тази година след силната 2023 г. Индексът на Bloomberg за общоевропейските държавни и корпоративни облигации с падеж над 10 години се понижава с 0,1%, докато подобният показател за дълг с падеж от една до три години се повишава с 2,4%.
Въпреки че решението показва, че пазарът на свръхдълги облигации не се е възстановил напълно след пристъпа на повишена инфлация, има все пак някакво търсене. Австрия продаде в частно предлагане три транша от облигациите на страната с падеж през 2120 г. през февруари, април и юни за общо 550 млн. евро.
Виена искаше да набере 4,5 млрд. евро с емитирането на петгодишни облигации, като плати по-малък спред от първоначално очакваното. Търсенето от 16,5 млрд. евро все пак е около половината от поръчките за 15-годишни облигации с подобна стойност, продадени през май.
Дългосрочният кредитен рейтинг на Австрия в чуждестранна валута беше потвърден на AA+ от S&P Global Ratings през миналата седмица. Агенцията повиши и перспективата пред кредитния рейтинг на страната до „положителна“ от „стабилна“ заради стабилната икономика.