Цената на петрола се понижава във вторник, увеличавайки загубите от предходната сесия, след като ураганът „Берил“, който засегна ключов център за добив на петрол в Тексас, нанесе по-малко щети, отколкото се очакваше. Това намали опасенията за доставките, предава Ройтерс.
Фючърсите върху суровия петрол сорт Брент поевтиняват с 22 цента до 85,53 долара за барел. Фючърсите върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтиняват с 24 цента до 82,09 долара за барел.
Въпреки че дейността по рафиниране на петрол се забави и някои производствени обекти бяха евакуирани, големите рафинерии по крайбрежието на Мексиканския залив в САЩ изглежда претърпяха минимално въздействие от урагана "Берил", който отслабна до тропическа буря, след като удари крайбрежието на Тексас.
"Първите индикации сочат, че повечето енергийни инфраструктури са останали невредими", заявиха анализаторите на ING Уорън Патерсън и Ева Мантей, като добавиха, че ценовото движение на пазарите на суров петрол и рафинирани горива отразява малка загриженост за нарушаване на доставките вследствие на урагана.
Това облекчи пазарните притеснения относно риска от прекъсване на доставките в Тексас, където се добива 40% от суровия петрол в САЩ.
Големите пристанища за превоз на „черно злато“ в района на Корпус Кристи, Галвестън и Хюстън бяха затворени преди природното бедствие. Корабният канал в Корпус Кристи беше отворен в понеделник, а пристанището в Хюстън вероятно ще възобнови работа във вторник следобед.
Няколко ключови рафинерии, като Marathon Petroleum, също се подготвят да заработят отново.
Пазарните участници следят и ситуацията в Близкия изток. В първия ден от седмицата цените на „черното злато“ се понижиха с 1% на фона на надеждите, че евентуално споразумение за прекратяване на огъня в Газа може да намали опасенията за прекъсване на доставките на суров петрол в световен мащаб.
Високопоставени представители на САЩ бяха в Египет за преговорите в понеделник, но между двете страни останаха различия, съобщи Белият дом, а „Хамас“ заяви, че нов израелски натиск в Газа застрашава потенциалното споразумение.
Инвеститорите очакват и публикуването на ключови данни за инфлацията в САЩ, а председателят на Федералния резерв Джером Пауъл ще се яви пред Конгреса във вторник и сряда. Според трейдърите множеството по-слаби от очакваното данни за пазара на труда значително са увеличили шансовете за намаляване на лихвените проценти през септември до около 80%.
*Данните са актуални към 9.00 ч. българско време.