Основният български индекс SOFIX е на второ място по спад през юни в сравнение с май сред индексите в Централна и Източна Европа, показват изчисления на Investor.bg. На месечна база бенчмаркът отчита спад от 2,05%, но на годишна база е осми по ръст в региона (26,54%) и десети по повишение от началото на годината (10,79%).
Най-голям спад през юни спрямо май отбелязва латвийският OMX Riga (-8,49%), а в тройката на индекси с най-голямо понижение заедно със SOFIX влиза и гръцкият ATG (-1,93%). Той има почти идентичен резултат с руския MOEX (-1,92%), върху чието слабо представяне оказва влияние поредната серия американски санкции над руски компании, наложени заради войната срещу Украйна.
Първенец на месечна база е унгарският индекс BUX. В края на юни бенчмаркът отчита исторически връх, достигайки 72 094,79 пункта. Анализаторите на местния пазар отчитат, че борсовият индекс ще продължи да расте в дългосрочен план.
Другите два индекса в Централна и Източна Европа, които отбелязват най-голям месечен ръст през юни, са словенският SBITOP, повишил се с 5,61%, и румънският BET, който отбелязва повишение от 3,73%.
На годишна база през юни турският бенчмарк BIST 100 се повишава с 84,89%. Ръстът на индекса обаче се забавя - през май годишното повишение беше от близо 113%. Възможно е забавянето да стане още по-видимо през юли с оглед на анонсираните от турския финансов министър Мехмет Шимшек планове да се наложи данък върху печалбата на инвеститорите от борсовите сделки. Това доведе до най-сериозното понижение на индекса от 26 март насам в понеделник (1 юли), отбелязва Bloomberg. Идеята за въвеждането на данъка беше представена за първи път преди месец, но тогава властите я оттеглиха, изправени пред негативната реакция на пазарите.
Втори по ръст в ЦИЕ през юни на годишна база е румънският BET (46,15%), следван от казахстанския KASE (42,92%) и унгарския BUX (42,75%).
Най-големи спадове на годишна база се наблюдават при индексите на Латвия (OMX Riga със спад от 11,39%), Естония (OMX Tallinn със спад от 7,59%) и Словакия (SAX със спад от 3,27%). Те запазват мястото си на дъното на класацията сред борсовите индекси от Централна и Източна Европа и спрямо данните на годишна база към миналия месец.
От началото на годината до края на юни най-висок ръст отново отчита турският бенчмарк BIST 100 (42,54%), следван от MBI 100 на Северна Македония (25,97%) и словенския SBITOP (25,78%).
Най-сериозно понижение за периода януари-юни регистрират латвийският индекс OMX Riga (-16,81%), босненският BIRS (-7,79%) и естонският OMX Tallinn (-1,34%).