Китай предупреждава, че ескалиращите търкания с Европейския съюз (ЕС) относно вноса на електрически превозни средства може да предизвикат търговска война, след като министърът на икономиката на Германия отнесе темата за митата по време на посещение в Пекин-.
Роберт Хабек е първият високопоставен европейски служител, посетил Китай, откакто Брюксел предложи високи мита върху вноса на произведени в Китай електрически превозни средства заради прекомерните държавни субсидии, пише Ройтерс.
Решението на ЕС отприщи идеи за контрамерки от страна на Китай, както и остри критики.
Китайските автомобилни производители призоваха Пекин да повиши митата върху вносните европейски автомобили с бензинови двигатели. Правителството на Китай започна дъмпингово разследване на вноса на свинско месо от ЕС като отмъщение.
„Отговорността е изцяло на ЕС“, посочва се в изявление на говорител на китайското министерство на търговията.
„В своето разследване на изравнителните мита европейската страна сплашваше и принуждаваше китайските предприятия, заплашваше да приложи наказателни високи тарифни ставки и изискваше прекалено обширна информация“, допълва говорителят.
Посещението на Хабек се разглежда като възможност за Германия, най-голямата икономика в Европа, да обясни на китайските служители защо са въведени митата и, същевременно, да се опита да намали риска от ответни мерки, които биха навредили на германския бизнес.
Гласът на Германия има особена тежест и водещите производители на автомобили яростно се противопоставят на митата на ЕС. Берлин призова за диалог, като същевременно очаква Китай да направи компромис.
Производителите на автомобили в Германия биха били най-изложени на каквито и да е контрадействия от страна на Китай, тъй като почти една трета от продажбите им се осъществяват във втората най-голяма икономика в света.
Хабек по-рано в петък смекчи очакванията за това, което може да бъде решено по време на посещението му. Той признава, че не очаква да постигне решение на търговското напрежение.
Германия също така се стреми да разшири достъпа на своите компании до огромния китайски пазар, като същевременно се опитва да "намали риска" икономиката на страната да стане зависима от китайската икономика.
Търговски експерти казват, че всички икономически и политически фактори все повече благоприятстват отношенията между САЩ и Германия. Търговията между двете страни възлиза на 64 млрд. долара през първото тримесечие на годината, което е малко повече от търговията между Китай и Германия.
Германският износ за Китай се свива с 41% през май в сравнение с май 2023 г., докато износът за САЩ се повишава с над 4%.
Така данните отнемат короната на Китай като най-големия търговски партньор на Германия в последните осем години.