fallback

Московската борса спря търговията с долари и евро заради новите американски санкции

Трансакции в долари и евро ще са достъпни на извънборсовия пазар, физически лица ще купуват валутите чрез руски банки, според руската централна банка

13:16 | 13.06.24 г. 15

Основната руска борса съобщи, че спира търговията с щатски долари и евро, след като администрацията на американския президент Джо Байдън въведе набор от мерки, предназначени да изолират допълнително Москва от международната финансова система заради войната в Украйна. Малко по-късно стана ясно, че и Великобритания се присъединява със санкции към оператора наборсата MOEX и Централния депозитар на Русия. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира пред руски медии, че се обмисля отговор на западните санкции.

На първо време Московската борса спря търговията на чуждестранна валута, ценни метали, акции, пари и извънборсовата търговия на стандартизираните пазари на деривати на инструменти със сетълмент в долари и евро, съобщава Bloomberg.

Преди спирането на търговията индексът MOEX отвори с 4% спад.

Мярката пося объркване сред пазарите относно последиците от санкциите. Промените вероятно ще доведат до увеличени разходи за участниците на пазара поради по-високи комисиони и по-големи спредове купува-продава, както и неблагоприятни колебания на обменния курс.

Сетълментите с чуждестранен контрагент и външнотърговските операции могат да бъдат отрицателно повлияни. Ограниченията могат да окажат въздействие и върху търговията с юани, която сега представлява повече от половината от обмена на чуждестранна валута.

Руските власти се опитаха да се отдалечат от долара и еврото, като ги определиха като „токсични“ на фона на санкциите заради нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. Делът на юана в търговията на Русия се увеличи, а властите предприеха мерки да обезсърчат бизнеса и хората да използват валутите на държавите, санкционирали Москва.

„Трансакциите в долари и евро за физически лица вече са значително ограничени от доста време“, коментира София Донец, икономист в Tinkoff Investments. „За средностатистическия руснак нищо няма да се промени особено“, допълва тя.

„Това, което също няма да се промени, е продължаващото укрепване на позицията на юана в Русия“, казва още Донец. Въпреки някои опасения, че сетълментите, включващи китайската валута, могат да бъдат засегнати, санкциите не са предназначени да ограничат използването ѝ, добавя тя.

Със спирането на търговията на долари и евро на Московската фондова борса не е ясно как ще се извършват плащанията на европейските клиенти за природен газ. По схемите, които "Газпром" предложи през пролетта на 2022 г., плащанията трябваше да се превалутират през борсата.

Трансакции в долари и евро ще са достъпни на извънборсовия пазар, казва се в изявление на руската централна банка. Регулаторът посочва, че ще използва банкови и извънборсови данни, за да определя обменните курсове на рублата спрямо тези валути.

„Затягането на санкциите ще дестабилизира валутния пазар и ще насочи потоците към частни несанкционирани банки. Следващата стъпка може да бъде въвеждане на вторични санкции срещу чуждестранни банки, които помагат при разплащанията“, коментира Александър Исаков, руски икономист от Bloomberg Economics.

Ежедневната търговия с долари започна в Русия преди повече от три десетилетия. Делът на валутите, които Русия определя като токсични, спада до 45,9% в борсовата търговия с чуждестранна валута през май, докато делът на юана се повишава до рекордните 53,6%, според данните на централната банка на Русия.

„Компаниите и физическите лица могат да продължат да купуват и продават щатски долари и евро чрез руски банки“, поясняват от институцията, като добавят, че всички средства в тези валути в сметки и депозити „ще останат в безопасност“.

Отклоняването на Русия от западните валути, откакто санкциите бяха наложени за първи път заради анексирането на Крим през 2014 г., може да ограничи смущенията от американските санкции.

„Като цяло има усещане, че основните разходи са свързани с липсата на информация за обменните курсове и потоци, но не и с недостига на валута“, казва Евгений Кошелев, анализатор в Росбанк. „Разходите за алтернативни канали за обмен за износителите са относително фиксирани, макар и не малки. За вносителите първоначално те могат да се увеличат, след което е възможно връщане към предишното ниво“, допълва той.

Руската централна банка от миналата година се подготвя за възможността единствената клирингова къща в страната да попадне под удара на западните санкции. За да избегне срив в сетълментите, регулаторът разработи допълнителни механизми за определяне на официалните обменни курсове при липса на данни от Московската борса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:39 | 13.06.24 г.
fallback
Още от Пазари виж още