Основният индекс S&P 500 и технологичният Nasdaq Composite затвориха на нови рекордни нива сесията във вторник, подкрепени от силния ръст на Apple, чиито акции също стигнаха исторически връх, съобщава CNBC.
Широкият S&P 500 се повиши с 0,27% до 5375,32 пункта, а Nasdaq добави 0,88% към стойността си, приключвайки на ниво от 17 343,55 пункта.
От друга страна обаче, индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изгуби 120,62 пункта, или 0,31%, до 38 747,42 пункта.
През сесията инвеститорите явно прибраха част от печалбите си от звездата в изкуствения интелект (AI) Nvidia и се насочиха към нововъзникващия конкурент в сектора Apple. В понеделник компанията представи нови функции, което може да предизвика вълна от надстройки на iPhone, казват анализатори. Акциите на производителя на iPhone удариха нов рекорд – първия от миналия декември, скачайки със 7,3%. За сметка на това книжата на Nvidia изгубиха около 0,7% от стойността си.
В същото време Федералният резерв започна днес двудневната си среща по паричната политика. Тя ще приключи в сряда с решение по основните лихви и последваща пресконференция на председателя Джером Пауъл. Макар че някои индикатори показват признаци за забавяща се икономика, инвеститорите все повече се тревожат, че това няма да е достатъчно, за да убедят централната банка да намали лихвите си през 2024 г.
Марко Коланович, фондов стратег в JPMorgan, предупреждава, че вероятността за намаляване на лихвите се е свила след по-силния от очакваното доклад за заетостта през май. „Виждаме намаляващи перспективи за облекчаване [на политиката] тази година и сега очакваме първо понижение от Фед през ноември“, пише той.
Фючърсите върху лихвите на Фед сигнализират нулева вероятност за понижаване на тазседмичната среща или на следващата през юли, показва инструментът на CME FedWatch. Възможността за намаляване на лихвите през септември обаче е оценявана на 50/50, а през ноември – на 66%.
На пазарите на облигации доходността по държавните ценни книжа спадна с началото на срещата на Фед.
Доходността по 10-годишните ДКЦ намаля с почти седем базисни пункта до 4,402%, а по двегодишните държавни облигации стигна 4,834%, след като по-рано спадна с 5 базисни пункта.
На валутните пазари доларът удари 4-седмичен връх преди силно очаквания доклад за инфлацията, който вероятно ще повлияе на решението на Фед. Еврото остана под натиск заради политическата несигурност в региона.
Индексът на долара, който измерва стойността му спрямо кошница от валути, последно бе с 0,29% нагоре до 105,44 пункта – най-високото му ниво от 14 май. Еврото поевтиня с 0,41% до 1,0719 долара, което е най-слабото му ниво от 2 май.
На пазарите на суровини фючърсите върху суровия петрол продължиха ръстовете си, след като ОПЕК запази прогнозите си за търсенето, разчитайки на стабилен икономически растеж тази година.
Фючърсите върху сорта Брент с доставки през август се повишиха с 39 цента, или 0,48%, до 82,02 долара за барел, с което ръстът от началото на годината досега е 6,5%.
Контрактите върху американския сорт WTI за доставките през юли се вдигнаха с 25 цента, или 0,32%, до 77,93 долара за барел, което води до ръст от началото на годината до 8,9%.
Цените на златото останаха стабилни въпреки поскъпването на долара. Фючърсите върху ценния метал достигнаха 2326,60 долара за тройунция.