Лондон все още е лидер в привличането на преки чуждестранни инвестиции в областта на финансовите услуги, като делът на Обединеното кралство в новите проекти е достигнал най-високото си ниво от десетилетие насам. Това показва проучване на Ernst & Young, цитирано от Bloomberg.
Британската столица си е осигурила 81 проекта през 2023 г., което е със 76% повече от предходната година и двойно повече спрямо Париж, който се класира на второ място по този показател. Френската столица е отбелязала спад на инвестициите от 11%, се казва в доклада на базираната в Ню Йорк консултантска компания. В него се посочва още, че все пак Париж бавно печели сърцата на инвеститорите и вероятно ще оспори доминацията на Лондон през следващите години.
„Дори на фона на затруднени макроикономически условия и геополитическа несигурност, стабилността на сектора на финансовите услуги в Обединеното кралство гарантира, че доверието на чуждестранните инвеститори остава силно“, заяви Анна Антъни, управляващ партньор за финансовите услуги в Обединеното кралство в EY. Въпреки това тя предупреди за „ожесточена“ конкуренция от страна на други европейски столици.
Резултатите от проучването на EY сочат, че инвеститорите все още разглеждат Великобритания като надеждно място за правене на бизнес, въпреки че Brexit и лошото представяне на лондонските капиталови пазари породиха опасения относно неговата конкурентоспособност. През последните години обемът на търговията спадна, а данните, събрани от Bloomberg, показват, че на Лондонската фондова борса се падат малко над 2% от около 12 млрд. долара, набрани при първични публични предлагания през тази година, което е най-ниският дял от десетилетия насам.
Според EY Обединеното кралство е получило една трета от всички европейски проекти в сектора на финансовите услуги, увеличавайки преднината си пред най-близкия си съперник Франция. Великобритания е привлякла 108 проекта през 2023 г. - увеличение спрямо 76 проекта през 2022 г. Това я поставя значително по-напред от други европейски дестинации като Франция и Германия, които отбелязват съответно 39 и 38 проекта.
Франция, която се опитва да се представи като привлекателна алтернатива на лондонското Сити след Brexit, си е осигурила 39 проекта в областта на финансовите услуги през миналата година, което представлява спад от 13%.И все пак данните показват, че инвеститорите са поставили Париж над Лондон като най-привлекателен европейски град за бъдещи финансови инвестиции в тригодишен хоризонт, заявиха от EY. Много титани от Wall Street посочват именно Париж като следващия голям финансов център на Стария континент.