Акциите на Wall Street поевтиняват в сряда, след като данните за инфлацията в САЩ през март се оказаха по-високи от очакваното. Това вероятно ще отложи очакваното от инвеститорите намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.
Индексът Dow Jones спада с 510 пункта, или 1,3%. Измерителите S&P 500 и Nasdaq се понижават съответно с 1,1% и 1,2%, предаде CNBC.
Банковите акции, включително на JPMorgan Chase, и индустриалните акции, като Caterpillar, поевтиняха с около 1% поради опасения, че по-високите лихвени проценти ще започнат да задушават икономиката. Някогашните “горещи” технологични акции като Nvidia и Meta също отбелязаха по-ниски цени.
Индексът на потребителските цени - широк измерител на разходите за стоки и услуги в цялата икономика - е скочил с 0,4 на сто на месечна база, което води до 12-месечен темп на инфлация от 3,5%. Икономистите, анкетирани от Dow Jones, очакваха ръст от 0,3% на месечна база и ниво на инфлацията от 3,4% на годишна.
Основният индекс на потребителските цени, който не включва храните и енергоносителите, също се е повишил с 0,4% на месечна база, като същевременно расте с 3,8% спрямо предходната година, в сравнение с прогнози за съответно 0,3% и 3,7 на сто.
Централната банка на САЩ има за цел да постигне инфлация от 2%, но засега това ниво остава доста под реалното равнище на индекса на потребителските цени.
В началото на борсовата сесия доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа расте до 4,489%, а тази по 30-годишните облигации – до 4,567%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница конкурентни валути, отбелязва ръст от 0,88 на сто до 105,06 пункта.
На стоковите пазари фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпват с 0,15% до 89,55 долара за барел, а тези върху сорта WTI поскъпват с 0,11% до 85,32 долара за барел.
Златото поевтинява с 0,61 на сто до 2,348 долара за тройунция.
Данните са актуални към 16:50 ч.