fallback

Предпазливостта на Фед помрачи оптимизма на петролния пазар*

Цените се понижиха на фона на перспективи за по-слабо търсене от най-големия потребител

10:11 | 23.02.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Цените на петрола се понижават в петък, след като един от представителите на Федералния резерв заяви, че понижението на лихвените проценти трябва да се отложи с поне още два месеца, но признаците на стабилно търсене и опасенията за доставките може да повишат цените през следващите дни, пише Ройтерс.

Фючърсите върху суровия петрол от типа Брент поевтиняват с 51 цента, или 0,61%, до 83,16 долара за барел, а цената на фючърсите върху американския сорт West Texas Intermediate се понижава с 56 цента, или 0,71%,  до 78,05 долара за барел.

Централните банкери на Федералния резерв на САЩ трябва да отложат намаляването на лихвените проценти с поне още няколко месеца, за да видят дали скорошно ускорение на инфлацията сигнализира за забавяне на напредъка към ценова стабилност или е просто неравност по пътя, заяви членът на борда на управителите на Фед Кристофър Уолър в четвъртък.

По-високи лихвени проценти за по-дълъг период от време забавят икономически растеж, което може да ограничи търсенето на петрол в страната с най-голямо потребление в света. Но някои анализатори казват, че търсенето остава до голяма степен стабилно, дори и в САЩ

Анализатори от ANZ Research заявиха, че запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили с по-слаб от очаквания темп миналата седмица, докато текущите по-ниски нива на работа в рафинериите може да са причина за натрупването на запаси следващите седмици.

Индикатори на JPMorgan показват ръст на търсенето на петрол с 1,7 млн. барела дневно на месечна база до 21 февруари, заявиха анализатори в бележка от петък.

„За сравнение миналата седмица то се увеличи с 1,6 млн. барела дневно, вероятно благодарение на засиленото търсене на пътувания в Китай и Европа“, казаха анализаторите.

И двата бенчмарка изтриха част от ръстовете си в четвъртък след коментарите на Уолър.

Федералният резерв на САЩ поддържа лихвения си процент стабилен в диапазона 5,25%-5,5% от миналия юли, а протоколите от срещата му миналия месец показват, че повечето централни банкери се опасяват от твърде бързото разхлабване политиката.

Уолър също така отхвърли идеята, че Фед рискува да тласне икономиката към рецесия, ако чака твърде дълго, за да намали лихвите, като каза, че той и колегите му могат да си позволят да "изчакат още малко".

Фючърсите върху петрола поскъпнаха в четвъртък, тъй като военните действия в Червено море продължават, а подкрепяните от Иран хути засилиха атаките близо до Йемен.

Военният кабинет на израелския премиер Бенямин Нетаняху одобри изпращането на делегати на преговорите за примирие, които се провеждат в Париж в петък, след като натискът в Близкия изток за това нарасна, твърди източник, запознат с въпроса, а същото беше потвърдено и от израелски медии.

*Цените са актуални към 9:51 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:11 | 23.02.24 г.
fallback
Още от Пазари виж още