Цените на петрола се повишават в понеделник, след като нова атака с дрон срещу американските сили в Йордания засили опасенията за прекъсване на доставките в Близкия изток, а йеменските хути увеличиха атаките си срещу кораби в Червено море. През уикенда бунтовниците нанесоха най-мащабния си удар върху танкер на Trafigura, превозващ руско гориво, предава Ройтерс.
Рискът от разрастване на конфликта се случва в момент, в който руският износ на рафинирани продукти е напът да намалее, тъй като няколко рафинерии са в ремонт след атаки с дронове.
Фючърсите върху суровия петрол от сорта Брент поскъпват с 33 цента, или 0,39%, до 83,88 долара за барел, а цената на фючърсите върху американския сорт West Texas Intermediate се повишава с 28 цента, или 0,36%, до 78,29 долара за барел.
„Вярваме, че смъртта на трима американски военнослужещи днес в Йордания бележи критичен момент във войната в Близкия изток и поражда опасност от по-голяма намеса на САЩ в конфликта“, коментира анализаторът на RBC Capital Хелима Крофт в бележка, добавяйки, че по-прекият сблъсък с Иран поражда опасност от прекъсване на доставките на енергоизточници в региона.
Търговецът на суровини Trafigura заяви в събота, че в момента оценява рисковете за сигурността на други свои кораби в Червено море, след като пожарникари потушиха пожар на танкер, атакуван от хутите.
„Тъй като петролните танкери, свързани със САЩ и Обединеното кралство, сега са застрашени от нови удари, пазарът вероятно ще промени оценката си за риска от прекъсвания на доставките.
Миналата седмица и двата бенчмарка на петролния пазар отбелязаха второто си поредно седмично поскъпване, което беше и най-сериозното такова от началото на войната в Газа, тъй като цените получиха подкрепа от опасенията за доставките от Близкия изток и Русия. Положителният икономически растеж в САЩ и признаците за нови китайски стимули засилиха очакванията за търсенето.
„Спокойствието около петролния пазар обаче се изпари“, коментира пазарният анализатор на IG Тони Сикамор.
Русия вероятно ще намали износа на нафта, използвана в нефтохимическата индустрия, с около 127 500-136 000 барела на ден, или около една трета от общия си износ, след като пожари блокираха рафинерии в Балтийско и Черно море, показват данни от LSEG за проследяване на кораби.
На 1 февруари предстои онлайн среща на министри от държавите членки на Организацията на страните износителки на петрол и съюзничките ѝ (ОПЕК+).
Въпреки това ОПЕК+ вероятно ще вземе решение за добива на петрол за април и седмиците след това, заявиха източници от ОПЕК+, тъй като онлайн срещата през февруари ще се проведе твърде рано, за да бъде определена бъдещата политика за добив.
*Цените са актуални към 9:45 ч.