Оптимистичните данни за американската икономика подкрепиха настроенията сред инвеститорите на Wall Street, като борсовите индекси приключиха сесията с ръстове, загърбвайки най-лошия си ден от октомври, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредна с 334,32 пункта , или с 0,9%, до ниво от 37 416,32 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отчете ръст от 1,03% до 4746,72 пункта. Силен тласък за индекса беше осигурен от възходящото движение в цената на акциите на над 450 компании, включени в него.
Технологичният показател Nasdaq Composite записа повишение от 1,26% до 14 963,87 пункта.
Акциите на производителя на чипове Intel и тези на AMD поскъпнаха с по над 2%. Цената на книжата на Salesforce също отчете подобен ръст, с което компанията осигури част от възходящия тласък на Dow.
Wall Street загърбва една мрачна сряда, когато инвеститорите се насочиха към масови разпродажби. Dow и Nasdaq отчетоха най-слабите си сесии от октомври. За S&P 500 това беше най-лошия ден от септември.
Трейдърите реагираха на новите данни за икономиката на САЩ, която се е разраснала с 4,9% през третото тримесечие. За сравнение, през второто тримесечие тя отчете ръст от 2,1%.
Резултатът показва най-силния икономически растеж от четвъртото тримесечие на 2021 г. насам, като ревизията в низходяща посока от отчетените по-рано данни се дължи основно на спад в потребителските разходи. Те обаче остават достатъчно стабилни, за да ускорят разширяването на тримесечна база. Вносът, който се изважда при изчисляването на БВП, също беше ревизиран в низходяща посока.
Междувременно трейдърите очакват да видят дали „ралито на Дядо Коледа“ – което се отнася до ценовите ръстове, типични за последните пет сесии от годината и първите две от новата година – ще се материализира през този празничен сезон. Тази година сезонът започва в петък (22 декември) и приключва на 3 януари.
От 1969 г. S&P 500 прибавя средно по 1,3% към стойността си през този период, изтъква пазарният експерт Джеф Хърш. Но той отбеляза, че неуспехът на коледното рали а да се материализира исторически е предвестник за лошо представяне на акциите.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се повиши съответно до 3,892% и 4,034 на сто.
Доларовият индекс отчете спад от 0,6% до 101,8 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент се понижи с 0,33% до 79,44 долара за барел, докато тази на американския лек петрол WTI отчете подобен спад до 73,7 долара за барел.
Златото междувременно поскъпна с 0,2% до 2051,30 долара за тройунция.