Европейските индекси се повишиха в сряда, след като пазарите разгледаха последния протокол от срещата на Федералния резерв на САЩ и редица изявления за данъците във Великобритания, пише CNBC.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 се повиши с 0,3% след два поредни дни на спад. Повечето сектори се търгуваха на положителна територия, като акциите на компаниите за пътувания и отдих поскъпнаха с 1,5%, а цената на книжата на петролните и газови компании се понижи с 1,7%.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 се понижи с 0,17% до ниво от 7469,51 пункта.
Германският DAX се повиши с 0,36% до 15 957,82 пункта.
Френският индекс CAC 40 напредна с 0,43% и приключи сесията на ниво от 7260,73 пункта.
Акциите на софтуерната група Sage поведоха ръстовете с 13%, след като компанията отчете силно увеличение на оперативната си печалба и обяви програма за обратно изкупуване на акции на стойност 350 млн. паунда (438,5 млн. щатски долари).
Министърът на финансите на Обединеното кралство Джереми Хънт обяви намаление на данъците, засягащо 27 млн. работници , заедно с промени в програмите за обезщетения, данъчни облекчения за бизнеса, инвестиции в изкуствен интелект и фабричното производство и увеличения на минималните заплати.
Протоколът от срещата на Фед във вторник същевременно разкри, че централните банкери смятат, че паричната политика трябва да остане рестриктивна и че нямат намерения да понижават лихвите.
„При обсъждането на прогнозите за паричната политика, членовете на Федералната комисия по отворения пазар продължават да твърдят, че е изключително важно паричната политика да остане на достатъчно рестриктивна позиция, за да може инфлацията да се върне към целта от 2% с течение на времето“, пише в протокола. Основната лихва в момента е в диапазона от 5,25% до 5,5%.
Отделно от това, вицегуверньорът на Европейската централна банка Луис де Гиндос по-рано заяви, че инвеститорите може да не преценяват напълно риска от евентуален по-силен удар върху икономиката на еврозоната след година на затягане на паричната политика.
Продължаващите проблеми в Близкия изток са само един пример за това как геополитиката все още може да помрачи надеждите за така нареченото „меко кацане“, при което инфлацията е укротена без дълбока рецесия, допълни той.
Въпреки нестабилността на икономиката представители на ЕЦБ твърдят, че е твърде рано да се обсъждат намаления на лихвените проценти, като се очаква инфлацията да се върне към целта от 2% едва през втората половина на 2025 г. Инвеститорите междувременно очакват лихвените съкращения да започнат още през април.